Gentiana 'LITTLE PINKIE'

Gentiana
Gentiana 'LITTLE PINKIE'
hořec (hybridní)
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jedna z nejkrásnějších skalkových trvalek a zároveň jedna z mála rostlin s opravdu modrými květy se jmenuje hořec. Celý rod čítá na asi 400 druhů, které se mezi sebou velmi úspěšně kříží. Kam se ale poděla typicky hořcová modrá z růžových odrůd? To ví jenom ti nejšikovnější šlechtitelé těchto výjimečných odrůd. V tomto případě to ví šlechtitelé z RNZD z Nového Zélandu, kteří stojí za touhle kráskou jménem Little Pinkie, kterou v Evropě zastupuje nizozemská společnost CNB New Plants. Patent č. PP226013 byl vydán roku 2015.

Little Pinkie je drobná, hybridní odrůda hořce s nápadně odlišnými květy. Jsou sytě růžové s purpurovým nádechem, široce trubkovité a otevírají se směrem k nebi pouze za slunečného počasí a odpoledne se zase zavřou. Vyrůstají na krátkých stoncích o délce 10-15 cm od poloviny do konce léta. Díky křížení jarního a podzimního druhu kvetení může začít již koncem jara a pokračovat až do posledních slunečných dnů teplého podzimu, pokud je rostlina dobře zakořeněná a silná. Listy jsou tmavě zelené a lesklé, vejčitě kopinaté. Little Pinkie tvoří nízké, kompaktní, polehavé koberce o šířce 30-40 cm.

Hořec, jakmile zakoření, nepotřebuje žádnou péči snad krom odstraňování odkvetlých květů, ale není to zrovna nejjednodušší rostlina na výsadbu a volbu stanoviště. Někdy se uvádí, že hořce nejsou dostatečně zimuvzdorné, ale většinou se jedná o nevhodnou výsadbu. Musíte mu zařídit stejné podmínky jako v přírodě - jako na osluněné, vlhké ale nezamokřené louce. Zem nesmí vysychat, ale kořeny nesmí zůstat ve vodě a půda musí být přirozeně živná. Nesázejte do jílu. S hnojením buďte opatrní, dejte přednost hnojení na list, nebo použijte pomalu rozpustné granule do půdy. Podzimně kvetoucí druhy potřebují kyselou zem. V takových podmínkách se mu bude dařit v běžném záhoně nebo i na spodním okraji skalky, kde nebude sucho. Není vhodný do květináčů. Odolává teplotám do cca -24°C.

Poslední revize 23-09-2018; 04-10-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Gentiana 'LIPSTICK ASHIRO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.