Pieris japonica 'VIKING'

Pieris japonica
Pieris japonica 'VIKING'
pieris
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Když se řekne Viking, člověk si nejspíš představí bojovného mořského loupežníka a podle zažitých stereotypů, které historikové houfně popírají, hlavně hromotluka s rohatou helmou. Proto lze jen těžko nalézt souvislost mezi jménem Viking a tímhle zakrslým pidi pierisem, který je cokoli jen ne hromotluk. Jedná se o pomalu rostoucí a velice malebný, stálezelený keříček, který vás na rozdíl od opravdového vikinga o nic neoloupí, hlavně ne o prostor, protože se vejde i do té nejmenší zahrádky a rozrůstá pomalu. Jen pro představu asi tak pomalu, jako když lenochod Blesk v Zootropolisu vyřizuje agendu na dopravním inspektorátu.

Listy pierisu Viking jsou drobné, mírně lesklé, podlouhle elipčité, středně až tmavě zelené. Hustě zaplňují celou rostlinu. Na podzim se objevují krátké hrozny načervenalých poupat, ze kterých se z prvním jarním teplem otevírají drobné, konvalinkově tvarované, bílé, voňavé květy, poměrně hustě naměstnané jeden vedle druhého. Kvetení trvá dlouho - často 6 až 8 týdnů. Odkvetlé hrozny odstraňujte – rostlinu tvorba semen vysiluje.

Nové listy raší nápadně bronzově oranžové a tvoří se nejprve během dokvétání zjara a podruhé v polovině léta, výjimečně ještě jednou na začátku podzimu. Viking roste pomalu a kompaktně, řez není nutný. Přesto jej můžete tvarovat, nejlépe zjara okamžitě po odkvětu, tj. přibližně v dubnu. Desetiletá rostlina má asi 50 cm výšku i šířku a vytváří pevné, přesto na pohled téměř nadýchané bochánky.

Pierisy jsou vřesovištní rostliny a tak se s nimi musí při výsadbě zacházet. Zem musí být velmi dobře připravená, propustná a lehká, doporučujeme smíchat rašelinu se zetlelým listím nebo hrabankou, popř. jemnou kůrovou drtí a pilinami. V těžké zemi se mu dařit nebude, listy budou žloutnout a opadávat a bude trpět na škůdce. Doporučujeme každým rokem pohnojit vyváženým, pomalu rozpustným hnojivem pro kyselomilné rostliny, nebo zjara několikrát zalít okamžitě působícími hnojivy. Výsadbovou jámu nedělejte hlubokou ale širokou. Mrazuvzdorný do cca -27°C a je vhodný i do venkovních květináčů.

Poslední revize 24-09-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pieris yakushimanum 'NANUM'
Pieris japonica 'PURITY'
Pieris japonica 'MINOR'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.