Hakonechloa macra 'AUREOLA'

Hakonechloa macra
Hakonechloa macra 'AUREOLA'
rákosovka velká, rákosník japonský
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:krémová a světle zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Bambusy a trávy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Při hledání nejvýstižnějšího přívlastku pro tuto krásnou trávu mě bez váhání napadá efektní. Rákosovka velká má totiž unikátní vlastnost, že i přes svůj jednoduchý vzhled, nebo dost možná právě kvůli němu, dokáže vypadat naprosto luxusně, zejména vysázená ve větších trsech nebo do větších ploch. To je i důvod, proč je tak oblíbená mezi zahradními designéry. Tvoří bohaté, i když spíše pomaleji se rozrůstající trsy, které nabízejí plnost, přesto jemnost, vzdušný efekt a hlavně pohyb, protože její stébla se houpou i za sebemenšího vánku.

Aureola je výjimečná odrůda rákosovky s proužkovaným listem, který kombinuje světle zelenou, žlutou až světlounce máslovou barvu v proužcích různé šířky. Stébla jsou růžově načervenalá a s příchodem chladného podzimního počasí celý list nabírá výrazně růžové a purpurové tóny. List je asi jeden centimetr široký a dlouhý kolem 30 až 80 cm – podle stáří. Vyrůstá ze stébla těsně nad zemí do výšky 30 až 60 cm a v horní části se graciézně sklání, aby nabídl příjemně uvolněný, učesaný efekt. Kvete od poloviny léta na ve vrcholech stébel v jemných latách, které převisají stejně jako listy. Z dálky jsou málo výrazné a zblízka uvidíte zajímavou kombinaci bronzové s růžové barvy.

Používá se zejména jako jednobarevný podrost mohutnějších keřů, např. japonských javorů, vícekmenných bříz, svitelů nebo jiných druhů s odhalenou kostrou spodních větví. Díky podobnosti bambusům je vítaným společníkem v japonských zahradách, kde skvěle doplní přísně stříhané tvary buxusů a japonských azalek a poblíž kamenných řek navodí efekt padající vody. Ve větších plochách vypadá nejlépe, a protože se nerozrůstá příliš rychle, doporučujeme sesazovat více rostlin dohromady, nejlépe hnízda po třech kusech.

Rákosovka pochází z Japonska, kde přirozeně roste na vlhkých místech v lesích i na skalistých útesech. Nejlépe snáší polostín, ale při dostatečné zálivce poroste i na slunci. Silně zastíněná místa nejsou příliš vhodná – bývá tam řídká a panašované druhy postrádají sytost barev. Jednoznačně vyžaduje nepodmáčenou půdu, aby v zimě neshnila. Zem by měla být humózní, jinak ji pravidelně v sezóně hnojte. Zjara po mrazech odstřihněte staré stonky 2-3 cm nad zemí a nechte znovu narašit. Odolná je do cca -29°C a je vhodná i do venkovních květináčů v polostínu s pravidelnou zálivkou.

Poslední revize: 14-10-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pleioblastus auricomus (Arundinaria auricoma, Pleioblastus viridistriatus)
Pleioblastus variegatus (Arundinaria fortunei)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.