Pinus nigra 'OREGON GREEN'

Pinus nigra
Pinus nigra 'OREGON GREEN'
borovice černá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled foto
Borovice černá pochází z Rakouska, odkud se postupně dostala do sousedních zemí, kde na některých lokalitách vytlačuje původní borovici lesní. Těžko říci, zda je to dobré, protože příroda potřebovala odolnější druh jako náhradu těch choulostivějších v rychle se měnícím klimatu, či špatné, protože lze považovat za invazní. Každopádně je zjevné, že se jedná o odolný druh, který i přes původní obavy z choulostivosti již přestál silné mrazy až k -40°C stejně jako vysoké teploty Severní Afriky. Není proto divu, že se šlechtí a selektují nové odrůdy pyšnící se stejnou odolností, ale většinou mají mnohem menší vzrůst, aby se vešly i do malých zahrad.

Oregon Green je překrásný kultivar borovice černé z USA. Nalezl ji jako náhodný semenáč Morris Van Meter ve své školce v Oregonu začátkem devadesátých let minulého století. Nese sytě zelené, lesklé, tuhé jehlice, jež jsou poskládané vedle sebe snad na desetinu milimetru přesně, jako kdyby ani nešlo o výtvor přírody ale počítačovou kresbu. Špičky jsou mírně stočené zpět k větvi a jehlice opadávají až po více letech na starších větvích, takže celkový dojem je velmi zelený jako například u borovice osinaté. Někdo ji přirovnává i k blahočetu, ale tam už musíme přivřít všechny tři oči.

Roste středně rychle (30-40 cm za rok) a nové přírůstky jsou nápadně stříbřité. Tvoří zajímavě nesymetrické ale husté keře a stromy, kde každý jedinec vypadá jinak. Je ideální do japonských a asijských zahrad, na větší skalku, do předzahrádek i městských zahrad, protože dobře zvládá i znečištění ovzduší.

Borovice potřebují plné slunce a dobře odvodněnou zem. Na pH půdy příliš nezáleží, jen by neměla být přespříliš vápenatá. Po zakořenění snáší sucho. Hnojení není nutné. Řez je možný zjara před rašením nebo koncem léta a to pouze na větvích s jehlicemi. Popřípadě lze tvarovat odlamováním nových výhonů (tzv. svíček) na jaře, nebo jejich krácením. Při pěstování v nádobách bude dříve ztrácet starší jehlice. Mrazuvzdorná do cca -34°C .

Poslední revize 07-11-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus heldreichii (syn. p.leucodermis) 'COMPACT GEM'
Pinus nigra 'TOSCANA'
Pinus heldreichii (syn. p.leucodermis) 'MALINKI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.