Pinus strobus 'HILLSIDE WINTER GOLD'

Pinus strobus
Pinus strobus 'HILLSIDE WINTER GOLD'
borovice vejmutovka
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a zlatá
NÁROKY NA SLUNCE slunce
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Borovice vejmutovky jsou oblíbené pro své měkké jehličí, které na rozdíl od ostatních jehličnanů máte chuť pohladit. Většinou jsou jehlice delší a mají nádech do stříbrna. Borovic se změnou barvy jehličí do žluté až zlatožluté na zimu je na trhu již několik. Většina z nich jsou malé odrůdy, ale pár jich je vzrůstných. Třeba jako tato Hillside Winter Gold (cca 1970), která byla dříve uváděná pouze pod jménem Winter Gold a dokonce ještě jednodušeji jako Helen.

Hillside Winter Gold pochází, jak už jméno napovídá, ze stejnojmenné školky Hillside Nurseries v americkém Lehightonu ve státě Pennsylvania, stejně jako řada dalších a úspěšných odrůd borovic vejmutovek (např. Globosa, Hillside Gem, Hillside Weeper nebo Millstream). Hlavním atributem je barva zimního jehličí - jakmile přijdou chladné podzimní dny, chlorofyl se schová pod zem do kořenů a na stromě zůstávají skvostné, sytě zlatavě oranžové jehlice až do příchodu teplého počasí zjara. Jehlice jsou měkké, 8-10 cm dlouhé a během sezóny jsou spíše světle zelené.

Roste rychle (30-40 cm za rok) do zaobleně pyramidálního tvaru a bez zásahu bývají mladší rostliny poměrně řídké. Pokud máte čas a ochotu se jí trochu věnovat, za pravidelný jarní střih se vám odvděčí krásně hustým keřem - stačí zjara, jakmile se objeví nové přírůstky koncem dubna či v květnu - tzv. svíčky, tyto zakrátit o polovinu, ještě než se proderou jehlice. Tím se růst zpomalí, konce několikanásobně zahustí a rostlina je dříve zaplněná. A díky omezené velikosti se vejde i do menší zahrady. Konečná výška stromu bez stříhání se pohybuje kolem 12m.

Vejmutovka, jako většina borovic, miluje slunná stanoviště a dobře propustné půdy, které nemusí být příliš živné. Hnojení není potřeba, pouze v případě žloutnutí čerstvých jehlic (chlorózy) dodejte do půdy železo. Dává přednost mírně kyselé až neutrální půdě. Vápenité podloží jí nebude svědčit. Nenáročná na údržbu. Až neuvěřitelně mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 10-09-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus sylvestris 'AUREA'
Pinus nigra 'AUREA'
Pinus strobus 'LOUIE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.