Pinus cembra 'COMPACTA GLAUCA'

Pinus cembra
Pinus cembra 'COMPACTA GLAUCA'
borovice limba
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany

Borovice limba Compacta Glauca byla vyšlechtěna kolem roku 1930 jako selekce v nizozemské školce C.Frets & Son. Vychází ze starší odrůdy Glauca, jež byl známá již v 19. století. Má měkké, na dotek příjemné jehlice světle zelené barvy s výrazným modrostříbrným ojíněním, které vynikne více v zimě, když část chlorofylu odejde do kořenů. Jsou asi 10 cm dlouhé, spíše vzpřímené a rovné (nekroutí se). Když se jich dotknete, nebo je lehce zmáčknete, ucítíte voňavou silici, která prostupuje celou rostlinou, a kvůli které se dřevo borovice limby používalo nejen jako materiál k výrobě užitkových předmětů ale i k parfemaci podobně jako santal.

Růst je velmi stěsnaný, přirozeně tvoří husté, úzce vejcovité až téměř sloupovité borové keře. V plné dospělosti dorůstá pouze kolem 4-5 metrů výšky a ani ne poloviční šířky. Jehličí se obnovuje až po 4-5 letech, takže je neustále plná a hustá. Tvoří šišky, které ze stromku padají zralé až po třech letech a skrývají jedlá semena. Mladé výhony jsou svěže zelené a pro zachování menší rostliny je lze ve fázi „svíček“ (jednotlivé jehlice se ještě neoddělily) zakracovat nebo vylamovat.

Borovice limba patří k nejodolnějším borovicím vůbec. Snáší mráz, vítr, ostré slunce. Má ráda otevřené krajiny a tvoří výborný kořenový systém nejenom s hlubokým kůlovitým kořenem ale i postranními kořeny. Zem musí být rozumně propustná, v žádném případě mokrá, ale v prvním roce ji udržujte lehce vlhkou. Jakmile zakoření nevyžaduje zálivku. Je plně otužilá do -34°C.

Poslední revize 09-11-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus cembra 'NANA'
Pinus monticola  'AMMERLAND'
Pinus flexilis 'VANDERWOLF'S PYRAMID'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.