Metasequoia glyptostroboides

Metasequoia glyptostroboides
Metasequoia glyptostroboides
metasekvoje čínská
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-30m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST jehličnan opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jedna zahradnická legenda 20. století praví toto: celá staletí se věřilo, že metasekvoje jsou pohřbeny jen ve zkamenělinách stejně jako trilobiti. Až v roce 1941 byly v Číně nalezeny živé exempláře, které byly okamžitě podrobeny botanickému výzkumu, nadšeně množeny a následně vydány do světa jako nově vzkříšení obyvatelé naší prehistorie. Kdo by nechtěl mít doma strom z doby dinosaurů! Jenže. Sami dobře víte, jak je to s legendami – každá huba si na ní něco přidá. Do roku 2000 se na té legendě přiživilo tolik lidí nejen z médií, ale i z akademických kruhů, kde každý hledal lesk pro svou prestiž, že botanik Jinshuang Ma z Brooklynské botanické zahrady se rozhodl jít po pravých stopách a vysledovat pravdivý příběh, který zveřejnil hned ve dvou odborných pojednáních z let 2002 a 2003 následovně:

Roku 1943 čínský botanik Zhan Wang posbíral první semena a nalámal pár větviček z jediného nalezeného exempláře, a aniž by si byl vědom jejich důležitosti, protože rostlinu chybně pojmenoval jako Glyptostrobus pensilis, je odeslal je do univerzity v Nanjingu profesoru W.C. Chengovi. Tam odhalili omyl a ohromeni jeho nálezem se zjara roku 1946 rozhodli vyslat svého studenta C.T. Hwa na místo nálezu do takzvaného Údolí metasekvojí, aby posbíral více semen. Nakonec jich bylo několik kilogramů (!) a když si uvědomíme, že velkou část cesty musel pěšky, jeho zásluhy jsou přímo úměrné tíze jeho batohu. Semena následně z univerzity rozeslali na neuvěřitelných 76 adres po celém světě – od botanických zahrad a škol až po soukromé sběratele. Celá akce vzbudila senzaci a obrovský mediální zájem, že se na ní přiživilo mnoho lidí a zapříčinila mnoho dohadů i svárů mezi botanickými kapacitami.

Poválečný útlum vztahů mezi komunistickou Čínou a kapitalistickým Západem na nějakých 30 let ukončil téměř veškerou komunikaci včetně té botanické, což mělo za následek žádná další semena z Číny. Stejně jako nouze naučila Dalibora housti, pěstitelé v jiných zemích si museli vystačit s tím, co měli, a tak přirozeně zkusili i vegetativní množení. S nadšením zjistili, jak snadno se metasekvoje množí pomocí řízků, a navíc že je odolná snad všem nemocem a škůdcům. Díky nim je dnes tato dřevina již snadno dostupná v každé dobré školce a díky občasné variabilitě existuje dost atraktivních odrůd (ke dnešnímu dni 29 registrovaných) vhodných i do menších zahrad.

Tato krasavice – ano, metasekvoje je ona - s měkkým jehličím se často zaměňuje s tisovcem, protože oba jsou opadavé jehličnany s až podezřele podobným vzezřením jehlic. Barva je šťavnatě zelená od jara do konce léta a na podzim, před opadáním, se mění do sytě žluté až rezavě měděné. Jedná se o velmi úzce kuželovitý strom s mohutným terminálem, jehož borka je snad ještě hezčí než sytě zelené jehličí – je nápadně vláknitá až vrásněná, světle šedohnědá, starším kmenům se odlupují větší pruhy a obnažuje se hladší, červenohnědá tkáň.

V mládí, což je pro tuto dlouhověkou dřevinu asi tak do 15-20 let věku, roste dost rychle a zpomalí se po dosažení cca 10 metrů výšky. Řez je možný na konci zimy, ale není nutný, protože metasekvoje sama o sobě roste souměrně a hustě. Pouze mladé rostliny si můžete vytvarovat, aby byly co nejdříve pěkné. Vypadá krásně v kombinaci s převislými stromy - např. smuteční vrbou se zlatými větvemi nebo v kombinace se stromy s ploššími korunami. Díky štíhlému habitu se vejde i do středně velké zahrady nebo městské aleje.

Metasekvoje je blízce příbuzná s tisovcem (taxodium distichum) a stejně jako on miluje vlhčí zem. Některé prameny dokonce uvádějí, že kořeny mohou částečně stát v mělké vodě. Máme vyzkoušené, že výborně prosperuje v lehce podmáčené, vododržné zemi, ale v bahně jsme jej ještě nepěstovali. Zem by měla být dostatečně živná. Přestože je plně otužilá, uvítá teplé osluněné stanoviště. Plně mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 01-01-2007; 16-01-2017; 02-04-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Metasequoia glyptostroboides výška kmene 160-180 cm, obvod kmene 14-16 cm, šířka koruny 60-80 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Pseudolarix amabilis (syn. Pseudolarix kaempferi)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.