Malus domestica 'GALA'

Malus domestica
Malus domestica 'GALA'
jabloň - pozdní - samosprašná
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Jabloň Gala je v současnosti jedno z nejdostupnějších a zároveň nejoblíbenějších jablek na trhu, která vynikají chutí i spolehlivostí. Odrůda pochází z Nového Zélandu, kde ji roku 1934 vyšlechtil známý šlechtitel J.H.Kidd jako křížence odrůd Kidd's Orange Red a Golden Delicious. Válka jablkům moc nepřála, tak se dočkala představení až v roce 1960. Od té doby doslova dobyla svět, aniž by potřebovala zbraně a válečné strategie a nyní je doma na všech kontinentech. Pěstuje se stále hojně, i když existují i novější mutace jako Royal Gala a Gala Must.

Jablka Gala jsou střední velikosti a oválného až kónického tvaru. Základní barva slupky je žlutá, hojně překrytá světle šarlatovou barvou a pro všechny odrůdy Gala tolik typickými tmavě červenými proužky. Chuť je vynikající - sladká, pouze s lehkou kyselinkou a výrazně aromatická. Dužina je světlá, velmi šťavnatá a křupavá. Sklízí se od konce října. Plody jsou skvělé čerstvě utržené ze stromu a po 3-4 týdnech skladování jsou ještě sladší. Skladovat se dá přibližně do konce jara, ale po delší době ztrácí výraznost. Je dobře odolná padlí a v dobré zemi středně odolná proti strupovitosti. Plodí hojně.

Jabloně porostou v téměř jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší plodnost jim dopřejte hlubokou, živnou zem s dostatečnou vlhkostí po výsadbě a při tvorbě plodů. Plodí převážně na vodorovně vedeném dřevě. Stříhají se v zimě, pokud je to potřeba, kdy se odstraňují vertikální větve a zakracují postranní, ale většinou preferují růst bez zásahu. Gala je částečně samosprašná, ale pro vysoký výnos uvítá opylovače, např: Čistecké, Elstar, Falstaff, Granny Smith, James Grieve + Red, Jonathan, Kent, Melrose, Opal, Otava, Pinova, Rajka, Red Delicious, Reine des Reinettes, Rubinette, Rubinola, Spartan a Starking. Pro velké plody můžete v létě mírně protrhávat. Mrazuvzdorná do min. -29°C.

Poslední revize 02-02-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus domestica 'ROYAL GALA'
Malus domestica 'PINOVA'
Malus domestica 'JONAGOLD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.