Malus domestica 'GALA'

Malus domestica
Malus domestica 'GALA'
jabloň - pozdní - samosprašná
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Jabloň Gala je v současnosti jedno z nejdostupnějších a zároveň nejoblíbenějších jablek na trhu, která vynikají chutí i spolehlivostí. Odrůda pochází z Nového Zélandu, kde ji roku 1934 vyšlechtil známý šlechtitel J.H.Kidd jako křížence odrůd Kidd's Orange Red a Golden Delicious. Válka jablkům moc nepřála, tak se dočkala představení až v roce 1960. Od té doby doslova dobyla svět, aniž by potřebovala zbraně a válečné strategie a nyní je doma na všech kontinentech. Pěstuje se stále hojně, i když existují i novější mutace jako Royal Gala a Gala Must.

Jablka Gala jsou střední velikosti a oválného až kónického tvaru. Základní barva slupky je žlutá, hojně překrytá světle šarlatovou barvou a pro všechny odrůdy Gala tolik typickými tmavě červenými proužky. Chuť je vynikající - sladká, pouze s lehkou kyselinkou a výrazně aromatická. Dužina je světlá, velmi šťavnatá a křupavá. Sklízí se od konce října. Plody jsou skvělé čerstvě utržené ze stromu a po 3-4 týdnech skladování jsou ještě sladší. Skladovat se dá přibližně do konce jara, ale po delší době ztrácí výraznost. Je dobře odolná padlí a v dobré zemi středně odolná proti strupovitosti. Plodí hojně.

Jabloně porostou v téměř jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší plodnost jim dopřejte hlubokou, živnou zem s dostatečnou vlhkostí po výsadbě a při tvorbě plodů. Plodí převážně na vodorovně vedeném dřevě. Stříhají se v zimě, pokud je to potřeba, kdy se odstraňují vertikální větve a zakracují postranní, ale většinou preferují růst bez zásahu. Gala je částečně samosprašná, ale pro vysoký výnos uvítá opylovače, např: Čistecké, Elstar, Falstaff, Granny Smith, James Grieve + Red, Jonathan, Kent, Melrose, Opal, Otava, Pinova, Rajka, Red Delicious, Reine des Reinettes, Rubinette, Rubinola, Spartan a Starking. Pro velké plody můžete v létě mírně protrhávat. Mrazuvzdorná do min. -29°C.

Poslední revize 02-02-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Malus domestica 'GALA'
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Malus domestica 'GALA'
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Malus domestica 'ROYAL GALA'
Malus domestica 'PINOVA'
Malus domestica 'JONAGOLD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.