Elaeagnus x ebbingei 'COASTAL GOLD'

Elaeagnus x ebbingei
Elaeagnus x ebbingei 'COASTAL GOLD'
hlošina Ebbingeova
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
V západní Evropě nazývají hlošiny díky stříbřité barvě olistění ruská oliva, i když toto přízvisko platí spíše pro hlošinu úzkolistou s opadavými úzkými listy, který se s úspěchem vysazuje v nehostinných podmínkách jako imitace olivy. Hlošina Ebbingeova vznikla samovolným zkřížením e. macrophylla s velkými, zakulacenými, neopadavými listy a divoce a beztvaře rostoucím e. pungens s užšími listy a mnoha trny. V encyklopedii se dozvíte, že ji objevil roku 1929 holandský botanik Simon Doorenbos (1891-1980) a pojmenoval ji na počest jiného botanika J.W.E. Ebbinge, rovněž z Nizozemí. Mnoho let poté se ale zjistilo, že už roku 1909 vzniklo jméno elaeagnus x submacrophylla, které keři dala švýcarská botanička Camille Servettaz (1870-1947), která tuto mutaci zaregistrovala o více než 20 let dříve. Přesto celý svět doposud zůstává u jména ebbingei.

Coastal Gold je pestrolistá odrůda stálezelené hlošiny Ebbingeovy, jež vznikla stejně jako většina jejích sester – přirozenou mutací základního druhu, či spíše prvotního hybridu. Její listy mají tmavě zelené okraje a sytě žlutý vnitřek, který může zabrat až 80% plochy listu, tedy probarvení podobné odrůdám Limelight nebo Eleador. Pokud si říkáte, co bylo tak významného, že šlechtiteli stálo za to se jí zabývat, tak se podívejte na tvar vejčitých listů – jsou mnohem širší, baculatější, ale stále zakončené výraznou špičkou. A hlavně – nejsou ploché. Vypadají tak trochu, jako když svalovec ukazuje břišáky a mohou mít i mírně zvlněný okraj. Jsou neopadavé, kožovité a lesklé. Mladé listy raší světlounce zelené až stříbřité, vybarví se přibližně do měsíce.

Coastal Gold je velmi stabilní v barevnosti listů, řečeno botanicky méně reverzují do původní zelené a když se tak stane, pak se jedná o celou větev od jejího kořene – stačí ušmiknout a basta. Oranžově hnědá barva větviček je výraznější s příchodem chladného podzimního počasí. Keř roste vcelku rychle, přibližně 40 až 60 cm za rok a mladé větve se mírně sklánějí, takže keř získává lehce přepadavý, uvolněný habitus. Pro tvarování i udržení v menší velikosti lze od jara do podzimu jakkoli stříhat, snáší i hluboký zmlazovací řez do staršího dřeva.

Stálezelené hlošiny jsou ceněné nejenom pro své pestré listy a rychlý růst, na podzim navíc nabízejí kvetení. Květy jsou drobné a málo nápadné, zato jejich vůně je nepřehlédnutelná, měly-li by nosy čím hledět. Za teplých a slunečných dnů podzimu se jejich vůně rozléhá na několik metrů kolem, je velmi příjemná a sladká, něco mezi šeříkem a karafiáty. Pokud je mírná zima, někdy v půlce jara (květen) dozrávají malé plody. Jsou to sytě červené, cca 1,5 cm dlouhé oválky s peckou. Chuť připomíná sladké višně. Nejlepší jsou, když začnou samy opadávat.

Hlošina Ebbingeova není náročná na živiny v půdě ani na pH reakci. Každopádně potřebuje na zimu zamulčovat, aby se omezilo rychlé promrzání horních kořenů. V regionech se silnějšími mrazy doporučujeme sázet do zimního stínu. I po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Nesnáší zamokřená místa. Je plně mrazuvzdorná do cca -23 °C a při nižších teplotách pouze ztrácí horní listy, ale dřevo většinou vydrží. Pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte.

Poslední revize 05-02-2019; 19-11-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Elaeagnus x ebbingei výška 80-100 cm, šířka 50-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Elaeagnus x ebbingei 'LIMELIGHT'
Elaeagnus x ebbingei 'ELEADOR®'
Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.