Elaeagnus x ebbingei 'COASTAL GOLD'

Elaeagnus x ebbingei
Elaeagnus x ebbingei 'COASTAL GOLD'
hlošina Ebbingeova
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled foto
V západní Evropě nazývají hlošiny díky stříbřité barvě olistění ruská oliva, i když toto přízvisko platí spíše pro druh s opadavými úzkými listy, který se s úspěchem vysazuje v nehostinných podmínkách jako imitace olivy. Hlošina Ebbingeova vznikla křížením e.macrophylla a e.pungens a posloužila i jako základ k několika nádherným pestrolistým odrůdám. Nedávno bylo rozhodnuto, že se nemá užívat jméno elaeagnus x ebbingei, že má přednost časově dřívější pojmenování elaeagnus x submacrophylla z roku 1909. To je mírně matoucí, když hybrid samotný byl poprvé objeven až o 20 let později. Než někdo tuto záhadu vysvětlí, zůstaneme u ebbingei, jak ji zná celý svět.

Coastal Gold je pestrolistá odrůda stálezelené hlošiny Ebbingeovy, jež vznikla stejně jako většina jejích sester - přirozenou mutací základního druhu (hybridu). Její listy mají tmavě zelené okraje a sytě žlutý vnitřek, který může zabrat až 80% plochy listu, tedy probarvení podobné odrůdám Limelight nebo Eleador. Pokud si říkáte, co bylo tak významného, že šlechtiteli stálo za to se jí zabývat, tak se podívejte na tvar vejčitých listů - jsou mnohem širší, baculatější, ale stále zakončené výraznou špičkou. A hlavně - nejsou ploché. Vypadají tak trochu, jako když svalovec ukazuje břišáky a mohou mít i mírně zvlněný okraj. Jsou neopadavé, kožovité a lesklé. Mladé listy raší světlounce zelené až stříbřité, vybarví se přibližně do měsíce. Coastal Gold je velmi stabilní v barevnosti listů, řečeno botanicky málokdy reverzují do původní zelené. Oranžově hnědá barva větviček je výraznější s příchodem chladného podzimního počasí.

Hlošiny jsou ceněné nejenom pro své pestré listy a rychlý růst, na podzim nabízejí kvetení. Květy drobné a málo nápadné, zato jejich vůně je nepřehlédnutelná. Za teplých a slunečných dnů podzimu se jejich vůně rozléhá na několik metrů kolem, je velmi příjemná a sladká, něco mezi šeříkem a karafiáty. Pokud je mírná zima, z květů na jaře (květen) dozrávají malé plody. Jsou to sytě červené, cca 1,5 cm dlouhé oválky s peckou. Chuť připomíná sladké višně. Nejlepší jsou, když začnou samy opadávat.

Keř roste vcelku rychle, 30 až 60 cm do všech stran a od jara do podzimu lze kdykoli a kdekoli stříhat. Není náročný na živiny v půdě ani na pH reakci. Každopádně potřebuje na zimu zamulčovat, aby se omezilo rychlé promrzání horních kořenů. V regionech se silnějšími mrazy doporučujeme sázet do zimního stínu. I po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Nesnáší zamokřená místa. Je plně mrazuvzdorný do cca -23°C a při nižších teplotách pouze ztrácí horní listy, ale dřevo většinou vydrží. Pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte.

Poslední revize 05-02-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Elaeagnus x ebbingei 'COASTAL GOLD' výška 20-30 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Elaeagnus x ebbingei 'LIMELIGHT'
Elaeagnus x ebbingei 'ELEADOR®'
Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.