Euonymus fortunei (syn. 'Silver Gem') 'VARIEGATUS'

Euonymus fortunei (syn. 'Silver Gem')
Euonymus fortunei (syn. 'Silver Gem') 'VARIEGATUS'
brslen Fortuneův
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:krémová a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tato skupina stálezelených brslenů, původem z Číny, byla nazvána po botanikovi jménem Robert Fortune, který od 19. století sbíral rostliny v Číně a byl prvním, kdo objevil čajovník a přivezl jej do Indie. Jedná se o nízké až půdopokryvné keře, které snad jako jediné stálezelené brsleny snesou teploty až do -30°C.

Variegatus je starší a velmi krásná odrůda Fortuneova brslenu, která se často zaměňuje s rozšířenější odrůdou Silver Queen. Pravda, jsou si dost podobné, ale rozdíly tu jsou. Variegatus nese panašované listy, kde bílá část listu je krémovější, tedy nikoli ostře sněhově bílá a zelená část má blíže k hráškově zelené než trávově zelené jako u Silver Queen. Listy na starších a radikálně stříhaných rostlinách mají protáhlejší tvar do špičky. Jsou vždy jemně pilovité při okrajích a spolehlivě neopadavé. Větvičky jsou světloučce zelené až bílé.

Pokud tento brslen zasadíte k plotu nebo jiné opoře, delší větve se jí začnou chytat a spolehlivě se vyškrábou do několika metrů. Častější použití bývá jako užitečná podsada skupinových aranžmá, kde nabídne pěkný podrost barevných listů.

Roste středně rychle do výšky i šířky a lze jej pěstovat na slunci i v nepříliš tmavém stínu. Řez je možný kdykoli od jara do poloviny léta. Dává přednost mírně kyselé a vlhčí půdě, která bude dobře odvodněná, ale není náročný. Plně mrazuvzdorný do min. -30°C.

Poslední revize 05-02-2019.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Euonymus fortunei  'EMERALD GAIETY'
Euonymus japonicus 'BRAVO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.