Asimina triloba + ODRŮDY

Asimina triloba
Asimina triloba + ODRŮDY
muďoul trojlaločný
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ vínová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Asimina má velmi poťouchlý český název - muďoul, což zní stejně divně jako slovo poťouchlý. Jedná se o strom či vícekmenný keř původem z východu USA, který je u nás dostatečně mrazuvzdorný a pěstuje se jak pro estetickou hodnotu díky exotickým květům, velkým listům a pěkné stavbě koruny, tak i pro plody, jež dozrávají jako jedno z posledních druhů ovoce našeho klimatu.

Muďoul kvete na holém dřevě temně vínovými květy o šesti okvětních plátcích na přelomu května a června. Poté nastupují velké, až 30 cm dlouhé, podlouhle obvejčité listy středně zelené barvy, jež se na podzim barví do sytě žluté. Právě tyto velké listy jej často předurčují pro výsadby do kompozic imitujících tropy či deštný prales. Mladá koruna mívá perfektně symetrický tvar připomínající sedmiramenný svícen. U nás dorůstá kolem 3 až 4 metrů, ve své domovině a v teplejších krajích může být až dvojnásobný.

Pro vyznavače netradičních druhů ovoce jsou však nejlákavější plody. Jsou opravdu zvláštní - vypadají jako macaté minibanány o délce 10-20 cm, vyrůstají po dvou až po třech, jejich sivě zelená slupka je dlouho tuhá a v okamžiku dozrání zesvětlá a začnou se tvořit tmavé skvrny a plod začíná vonět, což je neklamný signál k okamžitému sběru. Chuť je unikátní, nejčastěji se připodobňuje ke směsi banánu a manga, ale každý cítí něco jiného. Semena jsou jedovatá. Důvodem, proč se šlechtí nové odrůdy, je jeho pozdní zrání a vysoká náročnost na dlouhé a horké léto. Pro opylení potřebuje druhou rostlinu, ale některé nové odrůdy jsou i samosprašné a dříve zrající.

Pěstujte asiminu výhradně na plném slunci v běžné zahradní půdě bez obsahu vápence. Nevyžaduje kyselou zem, ale pokud máte vápenité podloží, upravte pH půdy alespoň na neutrální reakci. Její centrální kůlový kořen je velmi silný a starší rostliny nelze úspěšně přesazovat, nejsou-li pěstovány v kontejneru. Hnojení nebývá zapotřebí. Roste spíše pomalu, takže řezání není nutné, ale je možné po odkvětu - kvete na loňském dřevě. Mrazuvzdornost vyzkoušená do -27°C bez poškození dřeva.

Poslední revize 21-04-2019.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.