Trollius 'CHEDDAR'

Trollius
Trollius 'CHEDDAR'
úpolín
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Úpolín je nápadná a většinou vysoká trvalka z vlhkých luk a břehů říček či jezírek. Odrůda Cheddar dostala své jméno díky barevné podobnosti s asi nejoblíbenějším anglickým sýrem, neboť její květy mají přesně takovou máslově nažloutlou barvu. Květy jsou zakulacené jako droboučké pivoňky a vyrůstají na vrcholech asi 80 cm vysokých stoncích od května do června, tedy dříve než většina ostatních úpolínů.

Jemná a přeci nápadná barva květů skvěle vynikne proto, že květy jsou o mnoho výše než úroveň listů a nejlépe vypadají vysazené ve větších hnízdech. Listy jsou dlanité, atraktivně dělené a vyrůstají do výšky jen kolem 30 cm. Mají svěže zelenou barvu a jsou nápadně lesklé. Po odkvětu můžete rostlinu razantně sestříhnout, aby vytvořila na léto novou sadu listů a na konci léta možná i několik stonků s pozdními květy.

Upolín miluje mokrá a konstantně vlhká stanoviště, podobně jako blatouch a nevadí mu ani silný mráz (pochází ze Sibiře a severních částí Asie). Vysaďte jej na slunce či do polostínu, není náročný na typ ani pH půdy a dobře zvládá i těžkou, jílovitou zem, pokud není vyschlá. Mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize: 05-06-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Trollius chinensis 'GOLDEN QUEEN'
Trollius 'LEMON QUEEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.