Photinia x fraseri 'COMPACTA'

Photinia x fraseri
Photinia x fraseri 'COMPACTA'
blýskavka Fraserova - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová a rudá
KATEGORIE KVĚT
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova je výsledkem křížení japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia. Šlechtí se mnoho odrůd, které jsou ceněné zejména pro různé odstíny nově rašících červených listů. Nejčastěji potkáte keře, ať už jako solitéry nebo v živých plotech, ale čím dál větší popularitu si získávají stromové formy, které nabídnou husté, pěkně vybarvené koruny na kmenech o výšce od 1 do 2 metrů. Často se využívají rovněž jako stálezelené clony například naproti oknům protilehlého domu a zajištění pocitu většího soukromí ve vaší zahradě.

Compacta (nebo Robusta Compacta) patří k novějším selekcím Fraserovy blýskavky začátku třetího tisíciletí. Roste asi o polovinu pomaleji oproti odrůdě Red Robin a má velmi výrazně červené nové listy jako odrůda Camilvy. Listy jsou neopadavé, mírně kožovité, velmi lesklé, protáhle oválné a po dozrání tmavě zelené. Habitus je hustý pro pěkný tvar není potřeba korunu stříhat, přesto ji lze jakkoli tvarovat od jara až do poloviny léta. Starší rostliny se v polovině jara zdobí středně velkými, bohatými okolíky krémově bílých květů. Nové rašení mladých listů se děje minimálně 2x do roka, někdy i 3x. Na jaře jsou mladé listy více červené, v létě a na podzim spíše vínové. Díky menšímu vzrůstu je vhodnější do menších zahrad a na prostor náročnějších kompozic.

Jako každý strom potřebuje na nejméně první tři roky upevnit do opory (trojnožky). U většiny stromů v prodeji bývá u kmene bambusová tyč, která zajišťuje rovnost kmene, ale při vyvazování do opory na zahradě se již odstraňuje.

Blýskavka má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a živnou, přednostně kyselou zem. Po zakořenění je výborně odolná letnímu suchu, přesto vzhledem v vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat nebo v letních měsících zálivku navíc. Řezat ji můžete zjara po mrazech a podruhé, pokud je potřeba na začátku léta pro tvarování. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, jednou za měsíc zalijte, pokud je sucho. Mrazuvzdorná do min. -23°C.

Poslední revize 25-06-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Photinia x fraseri výška kmene 175-200 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 60-80 cm
EXTRA
CHLUMEC AUTEM
Photinia x fraseri výška kmene 175-200 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 60-80 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Photinia x fraseri 'RED ROBIN'
Photinia 'Kolmavoca' MAGICAL VOLCANO
Photinia x fraseri 'Mandarino' CARRÉ ROUGE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.