Aucuba japonica 'SULPHUREA MARGINATA'

Aucuba japonica
Aucuba japonica 'SULPHUREA MARGINATA'
aukuba japonská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a krémová
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Aukuba japonská je nižší až středně vysoký stálezelený keř s velkými listy. Do Evropy byla z Japonska dovezena poprvé v roce 1783. Je velmi oblíbená zejména v Anglii, ve státech Beneluxu a ve vlhčích oblastech Německa, kde vysoká vzdušná vlhkost a mírné zimy fungují jako výborný katalyzátor a keř roste do výšky i šířky. Probarvené odrůdy jsou nápadné a vypadají luxusně. Umísťují se zejména na místa pod vyšší stromy nebo mezi tmavé keře, které svou barvou rozzáří.

Sulphurea Marginata je výjimečná odrůda aukuby japonské s pestrobarevnými, neopadavými listy. Jsou velké – až 20 cm dlouhé a 10 cm široké, při krajích nepravidelně pilovité ale ne ostré, naopak překvapivě měkké, když je porovnáme s jinými stálezelenými dřevinami (bobkovišně, cesmíny). Jejich základní barva je středně zelená, která se směrem ven mění na limetkově žlutozelenou, žlutou až krémovou na okrajích listů, vždy v nepravidelném mramorování jako na pestrolistých hlošinách. Jsou velmi lesklé, čímž rostlině propůjčují poněkud luxusní vzhled. Roste spíše pomaleji (20-25 cm za rok) do hustého, stejně vysokého jako širokého keře o velikosti něco přes jeden metr.

Přestože vypadá jako interiérová rostlina a většinou je pěstována spíše v nádobách v bytech či kancelářích, dobře se jí daří v našem klimatu i venku. Doporučujeme ji sázet do stínu nebo na místo, kde bude chráněná před zimním a jarním sluncem, které by jí mohlo spálit vrchní vrstvu listů. Při silnějších mrazech (pod cca -20°C) rostlinu můžete na pár dní zabalit do bílé netkané textilie, abyste omezili omrzliny. Rostlina ale mráz velmi dobře snáší a i po silném omrznutí stačí ostříhat nevzhledné listy nebo vrchní části měkkých výhonů a spolehlivě regeneruje ze spodních, nepoškozených větví. Její olistění navíc zhoustne.

Panašovanou aukubu máme v zahradě již několik let a bez zimního zábalu přežila i hrůznou zimu 2005/2006 (minimální teplota klesla na -27°C po 3 noci) s cca třetinovým omrznutím. Stříhejte ji, pokud potřebujete, kdykoli od dubna do konce června. Nejlépe se jí daří na závětrném místě v polostínu či úplném stínu, kde dojde k plnému kontrastnímu vybarvení listů. Sulphurea Marginata zvládá lépe přímé slunce než jiné zlatolisté odrůdy, i tak ale nedoporučujeme celodenní oslunění – na slunci více zlátne, ale celodenní letní sluníčko by jí mohlo propálit listy. Půdu potřebuje vlhkou, živnou, dobře propustnou, normální až kyselou. V zimě, pokud nemrzne, zalévejte! Spolehlivě mrazuvzdorná do cca -20°C, s ochranou do -24°C. Není vhodná do venkovních kontejnerů.

Poslední revize 26-06-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Aucuba japonica 'PICTURATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.