Prunus persica 'FAIRHAVEN'

Prunus persica
Prunus persica 'FAIRHAVEN'
broskvoň žlutomasá - středně pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Fairhaven je středně pozdní odrůda broskvoní, jedna z mála, která nabídne slušnou (i když ne dokonalou) odolnost vůči kadeřavosti. Jedná se o křížence odrůd J.H.Halle a South Haven z roku 1935. Tvoří středně velké, kulaté plody s atraktivně červeně melírovanou slupkou, která na osluněné straně dozrává do temně červené až slabě vínové barvy. Dužina je žlutomasá, velmi pevná, sladká, výrazně voňavá a dobře odlučitelná od pecky. Velmi chutná. Zraje 10 dní po Redhaven (poslední dekáda srpna). Je samosprašná. Plodí hojně a pravidelně, nevyžaduje vinařskou polohu. Považuje se za jednu z nejlepších broskvoní díky kombinaci pozdně letní zralosti, vysokým výnosům, odolnosti nemocem a nenáročnosti na polohu. Středně bujný růst.

Broskvoně mají rady teplo, ale osvědčilo se nám nedávat je na vyloženě chráněnou pozici, aby nezačaly kvést příliš brzy. Vzhledem k jejich mrazu-odolnosti si můžeme dovolit je zasadit i na místo, kde trochu fouká a chladný jarní vítr nedovolí květům se otevřít tak brzy.

Zem by měla být lehce vápenitá nebo neutrální, neustále vlhká, ale dobře odvodněná. Nepřesazujte prostokořenné na podzim – od konce léta již nedělají kořínky. Stříhání je možné buď na jaře po odkvětu, nebo po sklizni – dlouhé větve zakraťte na méně než polovinu, slabé odstraňte. Nejlepší je nechat strom růst přirozeně bez přehnaného řezu. Fairhaven je velmi mrazuvzdorná a nevyžaduje chráněné nebo teplejší polohy. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 14-07-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus persica 'DIXIRED'
Prunus persica 'HARBRITE'
Prunus persica 'SYMPHONIE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.