Rudbeckia laciniata 'GOLDQUELLE'

Rudbeckia laciniata
Rudbeckia laciniata 'GOLDQUELLE'
rudbékie, třapatka dřípatá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tento druh rudbékie botanicky nazývaný třapatka dřípatá pochází ze Severní Ameriky, zejména jihovýchodu Kanady a severních až středních států USA. Poznáte ji podle nápadně vykrajovaných listů a zářivě žlutých až zlatožlutých květů na vysokých stoncích. Je dlouhověká a základní druh je velmi bujný – v některých lokalitách se považuje za invazní rostlinu, ale šlechtěné a selektované odrůdy jsou většinou kompaktnější a méně agresivní.

Rudbékie Goldquelle je ceněná odrůda třapatky dřípaté s velkými, 8 až 10 cm širokými květy sytě zlatožluté barvy, které jsou tak plné, že připomínají jiřiny. Vykvétají přibližně v polovině léta (začátkem srpna) na 80-100 cm vysokých stoncích. Listy jsou světle zelené, vykrajované tak hluboce, že vypadají jako dělené. Nádherně rozsvítí trvalkový záhon s lučními květinami, jejichž kvetení skončilo v červenci nebo se lehce překrývá a vysazená do větších skupin osvěží i skupiny jehličnatých stromů.

Třapatka dřípatá má ráda vlhká, případně lehce podmáčená místa – v přírodě roste na vlhkých loukách, březích řek, v širokých stokách u řídkých lesů i podél tratí, kde sice není mokro, ale hluboká půda krytá kamením, jež zabrání rychlému vysychání. Nevyžaduje hnojení a miluje polostín až rozptýlené světlo. Plné slunce je vhodné v konstantně vlhké zemi. Zjara odřežte těsně nad zemí. Fantastická jako řezaná květina. Mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 22-08-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rudbeckia missouriensis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.