Chamaecyparis nootkatensis 'GLORIA POLONICA'

Chamaecyparis nootkatensis
Chamaecyparis nootkatensis 'GLORIA POLONICA'
cypřišek nutkajský
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a krémová
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tento druh cypřišku je miláčkem mezi jehličnany. Pochází se ze Severní Ameriky (Aljaška, Britská Kolumbie) a česky se jmenuje nutka nebo nutkajský. Svým nenapodobitelným tvarem připomíná strom se zeleným závojem na prohnutých větvích. Jeho genetické zařazení je stále poněkud rozporuplné, protože klučina je trochu do větru a velmi ochotně se kříží se vším, co jde kolem. Není tudíž divu, že jeho historie zažila doby se jménem pravého cypřiše cupressus, později se mu říkalo xanthocyparis, nyní chamaecyparis, ale dost botaniků se domnívá, že by to měl být callitropsis, takže se v budoucnu ještě máme na co těšit.

Gloria Polonica je velmi krásná dvoubarevná odrůda cypřišku nutkajského. Jistě, takových tu už pár bylo, ale tahle je výjimečná. Jeho provázkovité větvičky jsou poseté šupinatými jehlicemi buď středně zelené barvy nebo krémově nažloutlé barvy a to poměrně hustě a zároveň elegantně. Vyloženě dvoubarevné - melírované větvičky spíše nenajdete. Jeho větve jsou malebně prohnuté a nové přírůstky svěšené stejně jako terminál, který se napřímí až s věkem, takže k mladým dřevinám doporučujeme středovou oporu. Roste výrazně pomaleji než jeho zelenolistý předchůdce Pendula a v deseti letech mívá asi 2-2,5m výšku a poloviční šířku.

Svou barevností, která se stává sytější s příchodem chladného počasí na podzim, dodá tmavším zahradním kompozicím svěžest a originalitu. To ocenila i porota nizozemského veletrhu novinek Plantarium, když jej roku 2008 ocenila bronzovou medailí. Odrůdu selektoval Michał Kałuziński v polské školce Dendrofarma roku 1997 a patent byl vydán o deset let později.

Přestože roste pomalu, v dospělosti je třeba počítat s výškou kolem 6 až 10 metrů, nebo jej můžete stříhat - na pravidelný jarní zástřih dobře reaguje větší hustotou. V parcích a arboretech, kde má neomezený prostor na kořeny, může jeho velikost být až dvojnásobná. Je tolerantní vůči všem typům půd, ale nejlépe mu vyhovují vlhčí, mírně kyselé, humózní půdy. Nesnáší znečištěné ovzduší uprostřed měst. Plně mrazuvzdorný do -34°C.

Poslední revize 08-09-2019.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Chamaecyparis nootkatensis  'PENDULA'
Cupressocyparis leylandii ('Variegatus') 'SILVERDUST'
Calocedrus decurrens (libocedrus) 'AUREOVARIEGATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.