Osmanthus x burkwoodii

Osmanthus x burkwoodii
Osmanthus x burkwoodii
vonokvětka Burkwoodova
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus – česky vonokvětka patří do rodiny olivovníkovitých, které poznáte neopadavých, vstřícných listů, jež mohou tvarem buď připomínat cesmíny, ptačí zob nebo zimostráz. Po mnoha letech pěstování a testování několika druhů a kříženců u nás s radostí zjišťujeme, kolik z nich je vhodných i pro pěstování v našem klimatu. Nejde jenom o dostatečnou mrazuvzdornost běžným zimám, ale díky rapidně se snižujícímu množství srážek a celkově vody v půdě je důležitá jejich výborná odolnost suchu (hlavně v zimě), což je vlastnost, kterou sdílí se svým blízkým příbuzným - olivovníku.

Vonokvětka Burkwoodova je zahradní kříženec čínského druhu osmanthus delavayi a osmanthus decorus z jihozápadu Asie a Turecka. Pojmenována byla po význačných šlechtitelích 19. století - bratrech Burkwoodových. Jedná se o středně vysoký, stálezelený keř s menšími, velmi elegantními listy, jež mohou připomínat listy buxusů. Jsou tmavě zelené, oválné až oválně vejčité, lehce protočené, 3-5 cm dlouhé a keř dokonale zaplňují. Od poloviny jara rozkvétají drobné trsy malých, čistě bílých, silně a sladce voňavých květů v takovém množství, že keř vypadá jako zasněžený.

Roste spíše pomalu do hustého, vystoupavě vzpřímeného keře s pružnými větvemi o výšce a šířce kolem 3m. I když jsou větve v zimě pod náporem sněhu ohnuté, nechte je, po jeho roztátí se opět narovnají. Odstraňováním sněhu je spíše polámete. Díky drobnějším listům vypadá něžněji v porovnání například s velkolistými bobkovišněmi, ale pravdou je, že právě v kombinaci s nimi v živém plotě zajistí perfektní kontrast a tvarovou i velikostní pestrost. Řez je možný ideálně ihned po odkvětu, aby do zimy vytvořila pevné, zralé větve, jež ponesou množství poupat pro nadcházející jaro. Často se tvaruje do kulatých a hřibovitých korun, kde je potřeba ještě jeden upravovací řez v polovině léta.

Dopřejte vonokvětce dobře propustnou zem s dostatkem živin. Pro sytější zeleň listů je možné pěstovat ji v kyselejší půdě, ale není to nezbytné. Naopak velmi nutné je vyhnout se podmáčeným půdám, kde jí mohou shnít kořeny. S jílovitým podložím ve větší hloubce si snadno poradí. Po výsadbě zem udržujte rovnoměrně vlhkou, ale jakmile zakoření, zálivku omezte nebo úplně vynechte. Je pravda, že ve vlhké zemi se jí daří nejlépe, na druhou stranu vonokvětka je jedním ze stálezelných hrdinů sucha - zvládne celé léto pouze s deštěm bez naší zálivky navíc. Pěstujte ji na plném slunci nebo v polostínu. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny se zralým dřevem, aby během první zimy nedošlo k poškození mladých větviček. Vyzkoušená mrazuvzdornost je -24°C a některé zdroje uvádí až -29°C, což jsme zatím neměli možnost ověřit. Netrpí na choroby ani na škůdce.

Poslední revize 30-09-2019.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Osmanthus x burkwoodii výška 20-30 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Osmanthus x burkwoodii výška 60-70 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex (maximowicziana var.kanehirae) IMPALA®
Ilex crenata 'Icoprins11' DARK GREEN
Phillyrea latifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.