Physocarpus opulifolius 'Hoogi016' LITTLE ANGEL

Physocarpus opulifolius 'Hoogi016'
Physocarpus opulifolius 'Hoogi016' LITTLE ANGEL
tavola kalinolistá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:rudá a oranžová a vínová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tavoly jsou populární opadavé keře, které nabízejí v mnoha kultivarech několik odstínů barev olistění a liší se i habitem a výškou keře. Začátkem nového tisíciletí se přihodilo poměrně mnoho nálezů nových mutací s jinak vybarvenými nebo drobnějšími listy a vypadá to, že jejich úspěch jen potvrzuje nehasnoucí zájem o tyto bezproblémové zahradní keře.

LITTLE ANGEL je zakrslá odrůda tavoly kalinolisté, jejíž listy ale překvapivě nejsou droboučké jako u ostatních zakrslíků, ale mají běžnou velikost jako ty na vzrůstných odrůdách. Jejich barva je senzační – směsice měkce červené a středně vínově červené s ohnivě oranžovými tóny a novými přírůstky, které vypadají jako plamínky na malém ohníčku. Jsou opadavé, při krajích pilovité, dělené do třech laloků a na podzim se mění na jantarovou, svítivě červenou a žlutou. Koncem jara kvete drobnými chocholíky bílých, medonosných květů, jež se otevírají ze světlounce nachových poupat.

Možná vás potěší, že tento keř spatřil světlo světa v Čechách, neboť šlechtitelem je Pavel Schuch, který jej nalezl jako samovolnou mutaci. Majitel licence - nizozemská školka G.Hoogengraad uvádí, že keř dorůstá do cca 50 cm, čemuž upřímně příliš nevěřím, ale i kdyby to byl necelý metr, stále je to mezi ostatními tavolami prcek a ještě k tomu nádherně vybarvený. Keře jsou velmi husté a díky pravidelné stavbě větví směřujících pěkně úhledné. Na podzim po opadání listů ukáží starší rostliny svou další parádu – nápadně se odlupující borku kmenů v podlouhlých, úzkých slupkách ve spodní části keře, což vynikne nejvíce v zimě, když je zem pokrytá sněhem a do větví zasvítí sluníčko.

Tavoly jsou absolutně nenáročné na údržbu, půdní typ i výsadbu. Kořenový systém je natolik houževnatý, že si najde cestu i tuhým jílem. Tmavě olistěné druhy nejlépe vyniknou v kompozici se světle zelenými až zlatožlutými listnatými keři nebo vysazené před světlou stěnou, kde bude barva listů kontrastovat s okolím či pozadím. Stříhání není nutné, protože sama výborně a hustě větví, ale je možné kdykoli od jara do začátku léta. Je plně mrazuvzdorná do cca -40°C a vhodná do venkovních květináčů.

Poslední revize 11-10-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Physocarpus opulifolius  LADY IN RED®
Physocarpus opulifolius 'CENTRE GLOW'®
Physocarpus opulifolius 'SUMMER WINE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.