Muscari armeniacum

Muscari armeniacum
Muscari armeniacum
modřenec arménský
VZRŮST nízká trvalka
 nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá až modrofialová
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Modřenec arménský je jedna z nejrozšířenějších cibulovin mírného i chladného pásu Evropy, Severní Ameriky a hlavně Asie, odkud pochází (Balkán, Malá Asie, Kavkaz). Pokud by se jeho množství přepočítávalo na cibulky, ze kterých vyrůstá, zřejmě ho dokážou trumfnout už jenom krokusy. Souvislé jarní koberce modrých květů jsou neoddělitelnou součástí anglických zahrad a častým námětem plošných výsadeb pod vysokými stromy s dobře propustnými korunami.

Modřenec tvoří brzy zjara (březen-duben) bohatá klasovitá květenství, správně botanicky se jedná o vzpřímené hrozny na jen asi 10-15 cm vysokých stoncích. Jsou plné drobných, konvalinkových květů sytě inkoustově modré barvy s téměř neznatelným bílým okrajem. Jsou silně voňavé zvláštním způsobem, který lze těžko popsat a někdy se jeho aroma považuje za jednu ze základních vůní nazývanou muscus. Listy jsou úzce protáhlé, trávovité a objevují se na poměrně krátkou dobu hned po odkvětu. Za dobrých podmínek mohou koncem léta vyrůst znovu.

Modřence, podobně jako krokusy, sněženky a podobné drobné cibuloviny se používají buď jako efektní trvalky vysazované do trsů v trvalkových záhonech, ale mnohem častěji je potkáte v plošných výsadbách v trávníku, pod stromy, které propouštějí až do konce kvetení dostatek světla, nebo v pásech podél cestiček. Jakmile odkvete, díky listům rostlině dozrává cibule a když listy zavadnou, zatáhne úplně. Proto není problém ji v tomto období již očistit (ale nechat v zemi) nebo posekat sekačkou.

Není náročný na výsadbu ani péči. Vysaďte jej do hloubky 6-8 cm do téměř jakékoli přiměřeně živné a nepodmáčené půdy, která během kvetení nebude příliš vysychat. Po zatažení listů není zálivka žádoucí. Sám se množí tvorbou nových cibulek do větších trsů, ale není agresivní – není plevelný a pokud zplaní někde mimo zahradu, tak většinou jen proto, že tam někdo vyhodil svůj zahradní odpad i s cibulkami. Velmi mrazuvzdorný až do cca -34°C a vhodný i do venkovních nádob.

Poslední revize 01-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.