x Cupressocyparis leylandii (syn. '2001') 'ATRO'

x Cupressocyparis leylandii (syn. '2001')
x Cupressocyparis leylandii (syn. '2001') 'ATRO'
cypřišovec Leylandův
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cypřišovec Leylandův je přírodním hybridem mezi cupressus macrocarpa a chamaecyparis nootkatensis. Jedná se o divoce a rychle rostoucí jehličnan, který se vysazuje zejména do stříhaných živých plotů nebo nestříhaný do větrolamů a zelených stěn, ojediněle jako solitérní stálezelený strom.

Odrůda Atro cypřišovce Leylandova, kterou někdy najdete ještě pod názvem 2001, pochází z holandské školky Van den Dool Cultures z roku 1983, kde byla nalezena jako samovolná mutace. Jedná se o výrazně kompaktnější a menší odrůdu úhledně sloupovitého růstu, kterou můžete použít i tam, kam by se základní druh díky své mohutnosti nevešel. U nás jej máme vysazený hned u vstupu do pražského zahradnictví kolem dekorativní zídky, kde funguje jako předěl mezi parkovištěm a zahradou a vypadá tam nádherně.

Olistění je světlejší než u základního druhu. Svěže smaragdově zelené, šupinaté jehlice se rozprostírají na větvičkách do plochých, měkkých vějířů a nejsou pichlavé. Větve jsou vzpřímené a pružné, nelámou se pod náporem mokrého sněhu. Cypřišovce mají velkou výhodu oproti cypřišům a zeravům, že v zimě neztrácejí barvu a zůstávají svěže zelené nebo žluté v případě kultivarů.

Odrůda Atro si zachovává úzce kuželovitý až sloupovitý tvar po celý život a je krásně hustý. Díky barvě a úzkému růstu se často využívá i jako mrazuvzdorná alternativa nemrazuvzdorného toskánského cypřiše, ale i když neroste tak bujně jako jeho rodič, přesto je bujný a pro štíhlý habitus je potřeba pravidelně tvarovat. Lze stříhat od jara do konce léta, neřežte do staršího dřeva. Běžná výška se pohybuje mezi 8 a 10 metry.

Cypřišovec poroste v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě, kde bude mít dostatek místa na kořeny. Počítejte s tím, že si do vzdálenosti cca 2 m od kmene sebere většinu živin a vláhy z půdy. Při výsadbě vzrostlých exemplářů s malým balem použijte šikmé kůly ke kmeni jako oporu na první 2-3 roky, aby jej vítr nevyvrátil, než zakoření. Je odolný chorobám i škůdcům. Mrazuvzdorný do min. -27 °C.

Poslední revize 25-10-2019; 27-02-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
x Cupressocyparis leylandii (syn. '2001') výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
x Cupressocyparis leylandii (syn. '2001') výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
x Cupressocyparis leylandii (syn. '2001') výška 175-200 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Chamaecyparis lawsoniana 'LITTLE SPIRE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.