Photinia x fraseri 'RED ROBIN'

Photinia x fraseri
Photinia x fraseri 'RED ROBIN'
blýskavka Fraserova - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a červená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova (nebo blýskalka) je samovolný kříženec japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia, který byl nalezen kolem roku 1940 v americkém městě Birmingham v Alabamě. Tehdy byla nazvaná Birmigham, ale od tohoto jména se upustilo. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější stálezelenou dřevinu využívanou nejen do živých plotů, ale i jako solitérní keře nebo stromy. Protože stálezelený strom nabídne mnoho - celoroční parádu, trvalý zástin nevzhledných míst v okolí, stejně jako clonu proti nechtěným pohledům z oken vyšších pater okolních domů.

Red Robin je historicky první a dlužno uznat, že stále velmi úspěšná odrůda blýskavky Fraserovy, která po 20 letech od svého uvedení na trh získala ocenění AGM (Award of Garden Merit) od anglické Královské zahradnické společnosti (RHS) za odolnost, krásu a spolehlivost. Jedná se o novozélandskou selekci z původního hybridu, jež nabízí výraznější odstín nových listů. Ty jsou poměrně velké - 10 až 14 cm dlouhé, 4-8 cm široké a až 3x do roka raší zářivě červenou barvou, než dozrají do tmavě zelené. Jsou velmi lesklé až blýskavé, odtud pochází jméno druhu. Starší rostliny kvetou drobnými, krémově bílými kvítky v hustých latách od druhé poloviny května, po nichž mohou následovat maličké, tvrdé plody na delších stopkách. Stromová blýskavka je nádherným vítacím stromem u vchodu před domem nebo u branky, zejména když je koruna neprostupně zaplněná novými, červenými listy. Bohaté kvetení straších rostlin je rovněž velmi atraktivní a může připomínat květenství tavolníků na pozadí luxusních listů. Vhodně umístěná v zahradě mezi menšími keři nabídne další horizont, vyšší vrstvu a zahrada hned vypadá důmyslněji.

Stromové formy jsou od pěstitelů často zapěstované do kulatých korun, které buď můžete nadále udržovat kulaté jarním či letním střihem, nebo je nechat rozrůst do přirozeně oválného tvaru. Roste rychle a s věkem růst zpomaluje a koruna se zahušťuje přirozeně i bez zásahu, takže není třeba stříhat. K dispozici jsou polokmeny s výškou kmene kolem jednoho metru nebo vysokokmeny, což už jsou standardní stromy s výškou kmene 1,8-2 metry, abyste pod jejich korunami mohli procházet. Řezat můžete jakkoli a kdykoli od jara do poloviny léta - spolehlivě obráží i ze starého dřeva a roste rychle.

Blýskavka má ráda vlhká, ale nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Vzhledem v vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat nebo v letních měsících zálivku navíc. Naopak jakmile dobře zakoření (1-2 roky po výsadbě), je překvapivě velmi odolná suchu, díky čemuž ji potkáte téměř na každém kroku ve Středozemí. Nově vysazené stromy je nutné upevnit na 2-3 roky do úvazu a na stejnou dobu jejich kmeny raději obtočit jutou jako ochranu proti vysušení holomrazy a zimním sluncem. Během suché zimy, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, ji jednou do měsíce zalijte, abyste předešli poškození listů silnějšími mrazy, pokud by neměly dostatek vody. Vyzkoušená mrazuvzdornost je do -24°C bez poškození. Zvládne ještě o pár stupňů níže, ale konce větví budou po silnějších mrazech dehydrované a spálené, ale po jarním ostříhání výborně regenerují ze zdravého dřeva.

Poslední revize 16-11-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Photinia x fraseri výška kmene 90-100 cm, šířka koruny 50-60 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM
Photinia x fraseri výška kmene 80-90 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 60-70 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Photinia x fraseri výška kmene 80-90 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 60-70 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM
Photinia x fraseri 'RED ROBIN' výška kmene 110-120 cm, šířka koruny 50-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Photinia x fraseri výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 60-80 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Photinia x fraseri 'ROBUSTA COMPACTA'
Photinia 'Kolmavoca' MAGICAL VOLCANO
Photinia x fraseri 'Mandarino' CARRÉ ROUGE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.