Gaultheria mucronata (syn. Pernettya) + ODRŮDY

Gaultheria mucronata (syn. Pernettya)
Gaultheria mucronata (syn. Pernettya) + ODRŮDY
libavka hrotitá, chaura
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Libavka je vřesovištní, stálezelený keřík s drobnými listy a barevnými plody koncem léta a na podzim. Na rozdíl od své blízké příbuzné libavky poléhavé (g.procumbens) ze Severní Ameriky tato pochází z úplného jihu Jižní Ameriky, kde je její běžné jméno chaura, jež zdomácnělo ve více jazycích a uslyšíte jej i v češtině.

Libavka hrotitá nese drobně vejčité, velice lesklé, středně až tmavě zelené, neopadavé listy na tuhých ale křehkých větvičkách, jejichž barva může být zelená, hnědočervená až sytě červená - podle odrůdy. Droboučké, konvalinkové, bílé květy se objevují koncem jara a v létě a jsou následovány atraktivními, poměrně velkými plody - bobulemi, které jsou sice jedlé, ale chutnají trochu jako polystyren, takže gurmánský zážitek nečekejte. Plody jsou v barvách bílé, různé sytosti růžové až purpurově červené. Protože se objevují na podzim, je libavka ideálním doplňkem podzimních a zimních aranžmá v květináčích a jiných venkovních nádobách společně s vřesy a podobnými keříky.

Libavka roste poměrně divoce do všech stran a ochotně se rozšiřuje oddenky. Většinou se ale pro pěknější tvar a menší velikost koncem jara (před kvetením) tvaruje střihem. Protože se jedná o vřesovištní keř, nabídněte jí stejnou zem jako pro pěnišníky, azalky nebo mamoty: zem musí být prolehčená (například přidáním vláknitého substrátu, odpadové kůrové drtě apod.), kyselá (přidáním rašeliny) a dobře propustná (pokud máte jílovitou zem, nedělejte hlubokou jámu, ale široké a mělké lože). Přesto musí být neustále vlhká (nikoli mokrá), takže řádně zamlčujte a občas zalijte, hlavně během kvetení a následně při tvorbě plodů. Můžete jí čas od času dopřát vyvážené, pomalu rozpustné hnojivo, ale není to nutné, roste i bez zásahu vcelku spolehlivě. Je dobře mrazuvzdorná do min. -24°C, možná ještě o trochu více.

Poslední revize 20-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Vaccinium vitis-idaea
Vaccinium vitis-idaea 'KORALLE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.