Acer palmatum 'Sonkootgre' GOING GREEN®

Acer palmatum 'Sonkootgre'
Acer palmatum 'Sonkootgre' GOING GREEN®
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák. V Nizozemí jednou z opravdu velkých školek, co hrají prim v pěstování velkého množství odrůd, je společnost Van Son & Koot Holding B.V. z Kaatsheuvelu. V roce 2007 zabodovali svým překrásným kouskem Marlo a protože pěstují nejenom japonské javory, můžete je znát i jako úspěšné šlechtitele skimmie Magic Marlot® nebo mahonie Soft Caress®.

Japonský javor GOING GREEN® je opravdový klenot. Jedná se o kompaktní odrůdu, která díky své svěží zelené barvě může na první pohled vypadat běžně, ale jakmile se rozhlédnete po ostatních odrůdách, nejen estét ocení jeho čistotu. Tady je totiž ta zeleň čerstvé trávy klíčová - listy i větve (kmeny). Takže pokud plánujete kombinaci s jinak vybarvenými javory, GOING GREEN® bude skvělý parťák. Případně i solitér, protože umí něco navíc - podzimní barvy - každý odstín, co jste kdy viděli v ohni. Zlatá, oranžová, žhnoucí šarlatová až rudá a další těžko popsatelné odstíny jsou vlastní tomuto fešákovi z dílny Van Son & Koot. Roste pomalu až středně rychle do velmi vzpřímeného, štíhlého, vícekmenného keře s otevřenou, trychtýřovitou korunou. Opadavé listy jsou dlanité, dělené do 5 až 7 cípů a nejsou stříhané (dissected). Odrůda byla registrována roku 2013 pod evropským patentem EU40460.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované - v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. GOING GREEN® miluje plné slunce a zvládne i polostín. Je velmi dobře mrazuvzdorný a s vyzrálým dřevem zvládne až -29°C. Vhodný i do venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 21-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum
Acer palmatum ('Senkaki', 'Sango-kaku') 'SANGOKAKU'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.