Geranium himalayense

Geranium himalayense
Geranium himalayense
kakost himálajský
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ květen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kakost je nesmírně bohatá skupina trvalek, jehož říše čítá na 300 druhů. Jedná se o převážně nízké až půdopokryvné rostliny, hojně využívané jako zelený a navíc kvetoucí podrost pod stromy, keři, na okraje záhonů nebo do smíšených výsadeb s dalšími trvalkami. V plném květu nabídnou úžasný koberec té barvy, jakou odrůdu si zrovna vyberete. Po odkvětu zůstávají pěkné svými nápadnými listy.

Kakost himálajský je jedním z nejběžnějších druhů na našich zahradách. Je půdopokryvný, velmi mrazuvzdorný a rychle roste. Jeho alternativní jméno je kakost velkokvětý, protože nabízí snad největší květy z celé skupiny, díky čemuž bývá jedním z rodičů při křížení nových druhů s velkými a výrazně vybarvenými květy. Jeho květy o pěti okvětních plátcích jsou pastelově lila až fialové, široce rozevřené, 4-6 cm široké a vykvétají v hlavní vlně od konce května do července a dále sporadicky nakvétají až do konce léta. Po odkvětu jej můžete razantně sestřihnout, aby znovu narašil novými a zdravými listy, jež budou dělat parádu do konce vegetační sezóny. Listy jsou velmi atraktivní a připomínají stříhanolisté japonské javory dissectum - široce dlanité, ostře vykrajované, sytě zelené v sezóně a purpurově červené na podzim.

Kakost himalájský roste dobře jak na slunci, tak i ve stínu. Zjara před rašením jej doporučujeme razantně sestřihnout (jako sekačkou). Tvoří spolehlivé a husté koberce zdravých listů. Poroste v téměř jakékoli běžné, zahradní půdě, která bude alespoň trochu živná, jen nesnáší podmáčení a těžkou zem. Mezi ostatními kakosty drží primát co do odolnosti mrazům – je mrazuvzdorný až do cca -40°C.

Poslední revize 20-12-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Geranium 'ROZANNE'®
Geranium himalayense 'BABY BLUE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.