Viola x wittrockiana 'DELTA F1'

Viola x wittrockiana
Viola x wittrockiana 'DELTA F1'
maceška, violka zahradní
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až modrofialová až rudá
DOBA KVETENÍ říjen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tolik známé a oblíbené macešky pochází z křížení několika přírodních evropských druhů, zejména v.tricolor a v.altaica, v.cornuta a v.lutea. Jsou to stálezelené, krátkověké trvalky s oválnými až srdčitými listy tmavě zelené barvy. Pravdou je, že panuje domněnka, že se jedná o dvouletky, nejspíše proto, že moderní hybridy jsou často po pár letech v zemi vysílené a málo atraktivní, proto se upřednostňují nové rostliny pro opětovnou výsadbu. Dnes již existuje nadmíru bohatá škála dostupných barev a kombinací květů, vše závisí od množství genetické informace jednoho z rodičů – zda budou jednobarevné, s flekem, s paprsky kolem středu nebo malebně tříbarevné jako naše nejběžnější luční violky.

Macešky ze série Delta nabízí velké množství druhů a barev květů. Na vás je jen si vybrat – můžete udělat sofistikovanou jednobarevnou výsadbu, nebo najít 2 barvy a kombinovat pouze dvě, nebo vytvořit pestrý a veselý mix všech možných barev, jako to dělají v Anglii, kde mají macešky v truhlících na terasách a okenních parapetech kolem hospod a restaurací, protože tyto venkovní prostory využívají i v zimě a tam macešky kvetou bez ustání třeba i v únoru. Představte si tu nádheru mít v polovině mírné zimy plně rozkvetlý a barevný truhlík! U nás můžeme udělat před zimou totéž – květy macešek totiž vydrží noční mráz až -5°C, poté zavadají a další poupata se netvoří, když je i přes den chladno, ale čekají na jaro, kdy se rozvinou v plné kráse a kvetou po celý rok.

Květy macešek jsou jedlé stejně jako drobné květy violek, jen mají ostřejší chuť a ve větším množství mohou na někoho působit projímavě. Používají s spíše jen jako nádherná dekorace jídel.

Macešky se pěstují snadno – nejčastěji v květináčích, ale dobře prosperují i v zemi, pokud jim poskytnete dobrý substrát a nenecháte je vyschnout. V truhlících mají rády zálivku tak jednou týdně, ale vždy musí mít dobrý odtok vody a chovejte se k nim jako k sezónním letničkám – otrhávejte odkvetlé květy a častěji hnojte tak jednou za 14 dnů. Macešky v dobré kondici většinou nevyžadují ani ošetření proti nemocem či škůdcům. V záhonech je chraňte proti plžům a při přelití je mohou napadat různé plísně.

Pokud vysadíte na podzim mladé macešky, chladné počasí jim pomůže vytvořit si dobré kořenový systém, aby s kvetením začaly velmi brzy zjara. Silné rostliny, které sázíte již s květy, na nic nečekají a kvetou hned a celý podzim a první část zimy až do příchodu silných mrazů, kdy si dají pauzu a pak s kvetením pokračují rovněž od brzkého jara. Macešky z jarních výsadeb potřebují čas, než začnou bohatě kvést, tak se nebojte, že byste něco udělali špatně. Nemají moc rády suché letní horko a v nejteplejších měsících většinou zavadají, což bývá impuls k jejich odstranění, ale není to nutné – pokud je máte v záhonu, doplňte hnojivo a častěji zalévejte a vydrží vám i několik let. Mrazuvzdorné jsou na kořenech do min. -25°C, květy do -5°C.

Poslední revize 15-01-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viola cornuta
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.