Acer griseum

Acer griseum
Acer griseum
javor šedý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Javor šedý je jedním z unikátů, který si pořizují milovníci rostlin schopní ocenit i jiné atributy stromů, než jen květy či listy. Pochází z Číny a vyniká svou nadmíru atraktivní borkou. Kmen má zprvu skořicově hnědou barvu, a jakmile se začne loupat, odhaluje světlejší tóny bronzově červené až oranžové barvy a s věkem nabírá lesk. Už na mladých rostlinách se bohatě se odlupuje v tenkých slídách podobně jako kmeny borovice lesní nebo třešně tibetské.

Opadavé listy jsou neméně pěkné stejně jako kmen stromu a jejich rubová strana je nápadně šedavá, odtud i jméno druhu. Jsou trojčetné – dlanitě rozdělené do třech menších, mělce laločnatých, oválných lístků svěže zelené barvy v sezóně a na podzim se mění do žluté, oranžové až šarlatové. Podzimní barva listů závisí nejvíce na kyselosti půdy – čím je kyselejší, tím jsou barvy pestřejší. V květnu kvete drobnými květy žluté barvy v menších, svěšených hroznech.

Javor šedý roste pomalu. Možná by se slušelo říci velmi pomalu v porovnání s ostatními závodníky v branži typu javor stříbrný, javor červený nebo javor jasanolistý. Koruna je v mládí vystoupavě oválná, poté se zakulacuje a nakonec se rozkládá do okouzlujícího deštníku, zejména pokud se pěstuje jako vícekmen. Běžná výška se v dospělosti pohybuje mezi 5 a 7 metry, v arboretech a v přírodě, kde má dostatek prostoru na kořeny, umí až 10m. Díky pomalému růstu a výjimečné borce je často používaným druhem pro bonsaje. Řez je možný během bezmrazého období zimy.

Stromové javory vyjma japonských většinou nejsou náročné na půdu. Ale pomalu rostoucím druhům uděláme dobře, pokud jim dopřejeme kvalitní, živnou a dobře propustnou zem a v prvním roce pohlídáme zálivku, aby jim nezasychaly mladé kořeny. Javor šedý nesnáší posypovou sůl. Obtížně se množí – semena nejsou příliš ochotná klíčit, což na druhou stranu zajišťuje, že není plevelný jako jiné domácí druhy. V kyselé půdě bude na podzim barevnější, ale pro vývoj stromu to není nezbytné. Doporučujeme pouze plné slunce. Mrazuvzdornost se udává až do -34°C.

Poslední revize 14-02-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer griseum výška 50-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Acer triflorum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.