Quercus dentata

Quercus dentata
Quercus dentata
dub zubatý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách.

Dub zubatý má svůj původ v jihovýchodní Asii a řadí se ke druhům s největšími listy. Jsou opadavé, oválné s výrazně laločnatým okrajem a semenáčky se mohou mírně lišit tvarem a velikostí, která je v rozpětí od 20 do 40 cm na délku a asi polovinu na šířku. Barva je středně zelená a na podzim se mění do jantarové až světle hnědé. Většinou opadávají až zjara, když raší nové listy. Po nenápadných květech následují na podzim velké, téměř kulaté žaludy.

Roste rychleji než naše domácí duby a pokládá se za středně vysoký strom se svými 10-15 metry výšky a šířkou 6-8m. Mladé stromy dělají vzpřímené větve a oválnou korunu, která se až s věkem mírně zaobluje, jak strom houstne. Další parádou je hluboce vrásněná, světle hnědo-šedá borka kmene.

Není náročný na pěstování, pouze si dejte pozor na podmáčenou nebo vododržnou půdu, kde by vám nová rostlina mohla shnít od kořenů. Hnojení nevyžaduje, ani jej nedoporučujeme, aby dobře vyzrávaly letorosty. Na pH půdy nezáleží. Určitě jej vysaďte na slunečné stanoviště. Nově vysazené kmenové stromy potřebují oporu na 2-3 roky, než dobře zakoření. Plně mrazuvzdorný do cca -27°C, ale pravděpodobně ještě o něco více. Duby mají tendenci svými kořeny nadzvedávat podezdívky a mělce položené cestičky – dodržte alespoň 3m od kmene.

Poslední revize 14-02-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus dentata 'CARL FERRIS MILLER'
Quercus frainetto
Quercus macrocarpa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.