Quercus robur

Quercus robur
Quercus robur
dub letní, křemelák
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 20-30m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 15-20m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách. Dub letní a dub zimní jsou nejtypičtějšími zástupci tohoto rodu v našich lesích a nutno přiznat, že jsou si dost podobné a než nadělají žaludy, jež jsou významně odlišné, tak i těžko rozlišitelné.

Dub letní se lidově a mezi myslivci častěji nazývá křemelák. Jedná se o vysoký a statný strom, který sice roste pomalu, ale dorůstá 20 metrů a ve volné krajině umí až dvojnásobek. Je dlouhověký a rekord mluví o jedinci starém 1665 let. Tvoří unikátní stromy, často s malebně tvarovanými větvemi, jež jsou častou předlohou hrůzostrašných pohádkových filmů. Kmeny mají tvrdou, hluboce brázděnou, tmavě šedou borku. Listy jsou opadavé, tuhé až kožovité, středně zelené a mírně lesklé. Mají při okraji zaoblené laloky a vyrůstají hustě na koncích větviček. V posledních letech trpí v určitých lokalitách na letní padlí, ale často ve druhé půlce léta stromu naroste ještě jedna porce nového, čerstvě vybarveného listí, takže efekt je zachráněn. Květy jsou drobné jehnědy v květnu, po nichž následují protáhlé plody s čepičkou – známé žaludy, pochoutka divočáků.

Roční přírůstky zpravidla nepřesahují 30 cm. Koruna je vzdušná a poskytuje světlý stín. V mládí je spíše pyramidální a s věkem se zaobluje do široce kulovité. Strom lze na konci zimy stříhat do tvarů nebo řezem udržovat menší. Přesto v dospělosti čekejte pořádný kus, tak nenechte svá vnoučata spílat prarodičům, co to vysadili kousek od domu za King Konga.

Dub křemelák není náročný na půdní typ, snese cokoliv od mírně alkalické do mírně kyselé půdy, která je pro něj přirozenější. Nesnáší mokro, ale vlhko mu dělá dobře, i když je velmi odolný suchu, jakmile zakoření. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře. Snáší městské znečištění. Jeho robustní, mělké kořeny často vystupují nad úroveň země a mohou nadzvedávat chodníky, pokud jsou příliš blízko. Plně mrazuvzdorný do min. -30°C, pravděpodobně ještě o kousek více.

Poslední revize 24-02-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus robur výška 200-250 cm, výška kmene 170-180 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Quercus cerris
Quercus frainetto
Quercus macrocarpa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.