Daphne cneorum

Daphne cneorum
Daphne cneorum
lýkovec vonný
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lýkovec je obsáhlý druh čítající na 50 druhů opadavých i stálezelených keřů. I když se pokládá za obtížnou rostlinu k pěstování, v zahradách je velmi oblíbený zejména pro své nadmíru voňavé květy. Lýkovec vonný je naším domácím druhem, jenž se díky odlesňování a nezodpovědnému vyrývání z volné přírody bohužel dostal na seznam ohrožených druhů. Přirozeně se vyskytuje na okrajích doubrav a borů všech oblastí Evropy vyjma států na sever od nás.

V zahradách se lýkovec vonný považuje za skalkovou rostlinu. Je to nízký, na plném slunci polštářově rostoucí, stálezelený keřík se souměrně, jako nízké věžičky rostoucími, vzpřímenými větvičkami. Koncem jara bohatě vykvétá drobnými, trubkovitými květy sytě růžové barvy. Jejich vůně je omamná. Malé, podlouhlé listy jsou neopadavé, kopinaté až úzce obvejčité, mírně kožovité, sytě zelené, mírně lesklé a po obou stranách lysé. Jsou atraktivní a keři propůjčují vzezření podobné rozmarýnu či hebe.

Přirozeně roste ve výborně propustných až kamenitých půdách na plném slunci, kde tvoří pomalu se rozrůstající pokryvy, protože jeho větvičky se samovolně hříží. Jakmile se dostane do lesního polostínu, větvičky se vytahují za sluncem, keř ztrácí hustotu a jeho pěkné listy zůstávají nahloučené spíše na koncích větví. Pokud váš keřík v zahradě ztratí symetrii, nebo je vytáhlý, můžete jej po odkvětu opatrně zastřihnout – jeho ochota tvořit listy ze silnějších, bezlistých větví je nespolehlivá.

Lýkovec roste pomalu, obtížně se množí a nesnáší přesazování, proto se v prodeji vždy jedná o dražší rostlinu. Ale stojí za to, jakmile jej dobře usadíte. Má rád běžnou, výborně propustnou ale ne úplně vyschlou půdu s přirozeným obsahem živin, od mírně kyselé do mírně zásadité. Neprospívá v nádobách ani korytech. Hnojení se neosvědčilo – má mělký a jemný kořenový systém, který snadno hnojivem spálíte, nebo je rostlina jednoduše nepřijme. Naopak ideální je výsadba spolu s mykorhizou. Zezačátku jej udržujte mírně vlhký, ale asi po půl roce jej přestaňte zalévat úplně. Je plně mrazuvzdorný do min. -27°C a možná ještě o trochu více.

Poslední revize 01-03-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Saponaria 'BRESSINGHAM'
Phlox 'MacDANIEL'S CUSHION'
Daphne x transatlantica 'Blapink' PINK FRAGRANCE™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.