Comptonia peregrina

Comptonia peregrina
Comptonia peregrina
postopčák cizí
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Postopčák cizí je unikátní rostlina jak vzezřením, tak i fakticky – jedná se o jediný druh svého rodu. Poprvé jej popsal Carl Linnaeus v roce 1753 a nazval jej liquidambar peregrina a zařadil do čeledi vřesnovitých. Pochází ze Severní Ameriky a přirozeně se vyskytuje na suchých půdách nejčastěji ve společnosti borovic a vřesů.

Postopčák je nízký, listnatý a vzácný, opadavý keř, který vypadá jako nadýchaný shluk tenkolistých kapradin. Jeho svěže zelené listy jsou asi centimetr úzké a až 6 cm dlouhé, při okrajích nápadně pravidelně a hustě laločnaté až pilovité. Mají nasládlou vůni, obzvláště při rozemnutí, což rostlině dalo její anglické jméno ‚sladká kapradina‘. Květy nejsou nápadné. Umí dorůst až metrové výšky, ale většinou bývá tak poloviční. Vypadá krásně mezi kameny ve větších skalkách, jako doplněk horské krajiny mezi zakrslými borovicemi, nebo doplněný jemnými trávami, vřesy a dalšími vřesovištními rostlinami.

Rostlina se řadí mezi jedlé druhy a dříve se listy využívaly místo čaje. Nápoj sice neměl nikterak skvělou chuť, byl nahořklý, ale u čaje se to očekávalo. Z listů se rovněž dělá koření, chutná po medu, eukalyptu a borovici a používá se hlavně k vepřovému a kuřecímu masu. Údajně je vynikající k olejnatým rybám typu losos nebo makrela. Používá se do marinád, kombinuje s jinými bylinkami a dokonce se marinuje v alkoholu (rum, vodka nebo žitná).

Roste pomalu a obtížně se přesazuje. Tvoří oddenky, které hledají vhodné místo pro vytvoření nového trsu a na vhodných lokalitách v přírodě časem vytváří husté kolonie. Miluje slunná místa s velmi propustnou až písčitou, spíše chudou půdou přednostně kyselé reakce, ale zvykne si i v odlišné zemi. Zjara před rašením lze jakkoli stříhat. Zvládá ostrý vír, silný mráz a jakmile zakoření, dokonce si poradí i s dočasným podmáčením. Je plně mrazuvzdorný do cca -45°C.

Poslední revize 02-03-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.