Pinus heldreichii (syn. p.leucodermis) 'MALINKI'

Pinus heldreichii (syn. p.leucodermis)
Pinus heldreichii (syn. p.leucodermis) 'MALINKI'
borovice bělokorá, borovice bosenská
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled foto
Borovice jsou nádherné stromy, které najdete v širokém pásmu klimatu – od chladných severských zemí, až po rozpálené přímořské pláně. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, přesto nejkrásnější jsou divoce rostoucí borové hvozdy, kterým nikdo neurčoval místo ani velikost.

Když se řekne Malinki, téměř určitě nás Slovany napadne, že se jedná o nějakou východoevropskou odrůdu této bosenské borovice odkazující na její malý vzrůst. Jenže je to úplně jinak. Pochází z Dánska z Tånum Planteskole a pojmenovaná byla po svém objeviteli jménem Malink, proto se někdy můžete setkat i s odrůdovým jménem bez koncového -i, a vyloženě malinká také není. Na trh ji v polovině devadesátých let minulého století představila německá školka Werner Wüstemeyer z Recklinghausenu.

Tvoří kompaktní a husté stromy přísně pyramidálního habitu. Její jehlice jsou sytě zelené, lesklé tuhé a poměrně dlouhé, vždy vzpřímeně strnulé. Kůra je velmi světlá – odtud i jméno bělokorá. V deseti letech mívá pouze 1-1,5 m výšky a předpokládá se, že v dospělosti doroste kolem třech metrů výšky a asi dvoumetrové šířky.

Pokud ji budete chtít udržovat menší, je možné na jaře zaštipovat nebo krátit nové výhony. Jako každá borovice potřebuje spoustu slunce a spíše sušší, propustnou zem, přestože pro dobré zakořenění je první rok nutné vlhko. Plně mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 02-03-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus heldreichii (syn. p.leucodermis) 'COMPACT GEM'
Pinus nigra 'TOSCANA'
Pinus nigra 'OREGON GREEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.