Tulipa + ODRŮDY

Tulipa
Tulipa + ODRŮDY
tulipán zahradní
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tulipány patří k našim nejběžnějším cibulovinám. Přirozeně se vyskytovaly v širokém pásu od Jižní Evropy až do Střední Asie a velkému množství z nich je přisuzována jako domovina Turecko, o čemž jsou záznamy již z 11. století. V 15. století byl tulipán dokonce symbolem Otomanské (Osmánské) říše a předpokládá se, že slovo tulip vzniklo derivací od slova turban. Na Západě se dostává tulipán do povědomí až s příchodem 16. století a v 17. století se staly historicky první spekulativní komoditou holandského obchodu. Holanďané z tulipánu během tzv. zlaté holandské éry, kdy jejich země byla ekonomicky nejsilnější v Evropě, vytvořili módní květinu a obchodní hit. Bohužel ceny šroubovali tak vysoko, že koncem Tulipánové horečky mohla jedna cibule stát desetkrát více než roční plat jednoho šikovného řemeslníka, což nemohlo skončit jinak než obchodním krachem roku 1637, kdy tulipánový trh zkolaboval a na nějakou dobu téměř zanikl. Díky silné ekonomice neměl tento incident vliv na prosperitu celé země a nejspíše díky náhodnému objevu tulipánového viru, jež způsoboval nahodilé změny v probarvení květů, se tulipán zanedlouho dostal znovu do hledáčku pěstitelů. Holandsko se tak stalo největším producentem tulipánových cibulí na světě, ale díky nadměrnému používání pesticidů a herbicidů zároveň i největším znečišťovatelem v Evropě, čemuž má zabránit série moderních opatření vydaných EU po roce 2015.

Tulipánů je mnoho druhů a tisíce kultivarů. Nejběžnější jsou vysoké odrůdy s pevnými stonky a velkými květy, ale oblibu si získávají i nízké, skalkové druhy a hybridy mezi oběma skupinami. Často se používají jako řezané květiny, kde platí zásadní pravidlo - nikdy nepoužívejte stejný, neočištěný nůž na řezání květin jiných kultivarů – hrozí nebezpečí zplanění.

Tulipány potřebují výživnou, dobře odvodněnou zem; plné slunce nebo polostín. Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje cibule každý rok po odkvětu a zavadnutí listů vyjmout ze země a skladovat na suchém, chladnějším místě, v temnu. Sázejte je opět na podzim před mrazy, aby stihly dobře zakořenit, špičkami nahoru. Při každém sázení, pokud možno, jim vyberte jiné stanoviště. Vzdálenost cibulí při sázení: 12 cm, hloubka: 10 cm. Jakmile začnou na jaře tvořit listy, můžete je začít opatrně hnojit, čímž si zajistíte silné cibule na příští rok a tvorbu mladých rostlin. U nás jsou plně mrazuvzdorné.

Poslední revize: 03-04-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.