Exochorda racemosa 'Kolmasprit' MAGICAL SPRINGTIME

Exochorda racemosa 'Kolmasprit'
Exochorda racemosa 'Kolmasprit' MAGICAL SPRINGTIME
hroznovec hroznatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Botanický druh hroznovec je kvetoucí, většinou nepříliš velký keř z Asie, kde najdete asi 4 druhy. A konkrétně z Číny pochází jeden, jemuž se v češtině opravdu vydařilo jméno – nazvali jej hroznovec hroznatý. Je to asi stejně poetické jako dokonalý rým Járy Cimrmana naše staré hodiny bijí čtyři hodiny. Nechme ale úvah o názvosloví a zahleďme se do krásy tohoto naprosto bezproblémového a dosud stále málo známého keře.

MAGICAL SPRINGTIME je bohatě kvetoucí odrůda hroznovce, který kromě krásy nese jednu významnou vlastnost – umí kvést i na novém dřevě. Jeho květy jsou 2-3 cm široké, sněhově bílé s pěti okvětními plátky uspořádanými v krátkých, ale bohatých, vzpřímených hroznech a objevují se přibližně od poloviny dubna. Jejich množství a vzdálená podobnost s jasmínem vás přímo nutí si přičichnout, ale žádnou vůni nemají. Díky téměř kulatým poupatům si keřík vysloužil anglický název „perlový keř“. Odrůdu vyšlechtil Peter Rudolf Kolster z Nizozemí v roce 2013 a o 3 roky později získal evropský patent č. 44060.

Opadavé listy jsou podlouhle obvejčité, středně zelené a poskytují atraktivní pozadí pro záplavu sněhobílých květů. MAGICAL SPRINGTIME roste pomalu až středně rychle do úhledného, vzpřímeného keře úzce trychtýřovitého tvaru. V každé kompozici bude vypadat atraktivně, jakmile vykvete, a můžete jej použít buď jako menší solitéru, nebo vhodně doplnit nižšími keři či trvalkami s květy jiných barev. Vhodný i do většího venkovního květináče. Díky ranému kvetení je vhodný zejména do částí zahrady s později kvetoucími rostlinami.

Stříhání není nutné, ale pokud budete chtít rostlinu udržovat menší, řez provádějte až po odkvětu, aby do konce roku vytvořil dostatek větví se záplavou květů. Má rád dobře odvodněnou, přitom vlhčí (nevysychavou), mírně kyselou půdu a plné slunce nebo jen lehký stín. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 14-04-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Exochorda x macrantha 'THE BRIDE'
Exochorda racemosa 'NIAGARA'®
Choisya 'AZTEC PEARL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.