Caltha palustris

Caltha palustris
Caltha palustris
blatouch bahenní
VZRŮST nízká trvalka
 nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ březen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Blatouch zná snad každý, kdo chodí do přírody. Blatouch bahenní je naše domácí trvalka vyskytující se přirozeně ve Střední a Severní Evropě. Miluje vlhko až mokro a najdete ji na mokrých loukách, v úvozech a vlhkých korytech podél cest a na okrajích rybníků, kde má dostatek slunce, ale kořeny nejsou trvale pod vodou. Výjimečně zvládá pouze mělké břehy do hloubky kolem 20 cm. Je velmi variabilní, není proto divu, že stejný druh najdete na více místech v mírně odlišném vzezření.

Jeho jasně žluté květy se objevují s příchodem teplejších dnů jara – někdy již od konce března, ale většinou od poloviny dubna do konce května a rozveselí i nejzasmušilejšího medvěda, co se právě probral ze zimního spánku. Naštěstí ho nechá kvést, protože rostlina je mírně jedovatá podobně jako většina rostlin z čeledi pryskyřníkovitých a všichni býložravci se mu rádi vyhnou. Listy jsou ledvinité až srdčité, tmavě zelené, velmi lesklé a jejich velikost je přímo úměrná stupni vlhkosti půdy a množství živin.

Blatouch se rozrůstá krátkými oddenky a v ideálním prostředí dokáže rychle vytvořit husté kolonie hustého olistění se záplavou květů, protože mohou zakořenit i polehlé lodyhy. Miluje mokrá a konstantně vlhká stanoviště, ale dobře snáší i běžný záhon, pokud nebude vysychat, na což reaguje rychlou ztrátou listů. Vysaďte jej výhradně na plné slunce do půdy bohaté na živiny. Dobře zvládá i těžkou, jílovitou zem, pokud v létě nevysychá. Mrazuvzdorný do cca -30°C.

Poslední revize: 11-05-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Caltha palustris
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.