Iris (sk. germanica) 'BEDTIME STORY'

Iris (sk. germanica)
Iris (sk. germanica) 'BEDTIME STORY'
kosatec německý hybridní
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Představte si, že vám někdo nabídne květinu s názvem Pohádka na dobrou noc. Jaká čekáte, že bude? Možná výpravná, možná tajemná, určitě zajímavá obsahem a zaručeně s dobrým koncem a poklidnou barvou. V té spojitosti básnické nadsázky si vzpomínám na Princeznu se zlatou hvězdou, které nechal darem král Kazisvět ušít troje šaty, aby jí získal a ona si poručila, aby jedny byly jako „slunce ranní, na nichž se ještě rosa třpytí“, druhé „ať jsou sluncem vyšívané, jako letní den, když slunce horce plane“ a třetí „ať jsou jako nebe, když se večer setmí, ušité z teplé noci letní“. Není to nádhera? Ta krásná poezie spojená s představivostí.

Bedtime Story je téměř jednobarevná odrůda kosatce, jehož okvětní plátky nabízejí několik stupňů sytosti ametystově fialové až světle levandulové barvy. Hrdlo je zdobené bílými a žlutými fousky a výraznější kresbou purpurových žilek. Kvete uprostřed kosatcového období (polovina května až začátek června) na spíše kratších stoncích o výšce 50-60 cm, jež výborně drží i v dešti. Vyšlechtila Jayne Ritchie roku 1982.

Německé kosatce mají rády plné slunce a téměř jakoukoli dobře odvodněnou zem, pH půdy nijak neovlivňuje kvalitu rostliny. Pozor, nepleťte si je s kosatci vodními – tyto hybridy nemohou stát ve vodě, jejich hlízy by shnily. I když mají rády vlhkou zem, vyhovuje jim teplá půda, takže pokud je pěstujete v zamulčované zahradě, vrstvu kůry přímo nad nimi nedělejte vysokou, aby se dobře prohřívala zem kolem kořenů.

Svými oddenky se pomalu rozrůstají do plochy, ale nejsou plevelné. Snadno můžete přebytečné hlízovité oddenky vyjmout a přesadit jinam. Na občasné hnojení dobře reagují bohatším růstem i kvetením. Své místo si najdou v jakémkoli typu zahrady – díky velkým, pestrobarevným květům budou skvělým doplňkem té barvy, kterou právě pro dotvoření určité sekce zahrady potřebujete. Hlízy se nevyndavají. Mrazuvzdorný do cca -40°.

Poslední revize 27-05-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Iris (sk. germanica) 'ON EDGE'
Iris setosa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.