Cornus kousa 'Samzam' SAMARITAN®

Cornus kousa 'Samzam'
Cornus kousa 'Samzam' SAMARITAN®
dřín japonský, svída japonská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a bílá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské dříny (svídy) jsou velmi populární keře našeho klimatu, protože nabízí velmi atraktivní podívanou a zároveň jsou plně mrazuvzdorné. V Česku nejsou bohužel zatím příliš rozšířené, což věříme, že se změní, neboť v sobě snoubí krásné květy, barevné listy na podzim, atraktivní a dokonce jedlé plody a neobvyklou stavbu. Odrůda SAMARITAN® patří do série the Biblical Series, kterou šlechtí v americké školce Lake County Nursery v Ohiu. Vyšlechtil jej Jim Zampini (1932-2017), který během svého plodného zahradnického života vyšlechtil a zaregistroval na dvě stovky nových rostlin a tvrdilo se o něm, že i v osmdesátce, kdy většina jeho kolegů již spokojeně dřímala v houpacích křeslech na verandách svých domů, mohl Jim jet po dálnici 120 a přesto si všimnout nového stromu rostoucího poblíž a udělat vše pro to, aby se k němu dostal.

Japonský dřín SAMARITAN® je okázalý kousek hned na první pohled. Zdobí se panašovanými listy středně zelené barvy, jež mají nápadný, krémově bílý lem. Od konce května bohatě kvete po dobu téměř 2 měsíců. Tou hlavní atrakcí jsou 4 velké, krémově bílé, výrazně přišpičatělé listeny, které se rozvinou kolem 2-3 cm širokých kuliček, kde jsou ty pravé, miniaturní květy. Po opylení se z nich na konci léta a začátku podzimu tvoří atraktivní, jedlé plody.

Listy jsou opadavé, středně velké a přirozeně svěšené jako například listy na hrušních. Jejich podzimní barva je druhý důvod, proč si tento krásný strom pořídit: barví se do několika odstínů vínově červené a purpurové s příměsí zlatavě oranžové. SAMARITAN® roste vzpřímeně a poměrně rychle do pěkného tvaru a hustoty, takže není potřeba stříhat. Pokud přeci jenom potřebujete provést nějaký řez, učiňte tak co nejdříve po odkvětu.

Dříny mají rády velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Pokud hnojíte, pak používejte výhradně hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů. Nikoli na podporu rychlosti růstu. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 08-06-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cornus florida  'RAINBOW'
Cornus florida 'CHEROKEE DAYBREAK®'
Cornus alba 'SIBIRICA VARIEGATA' (Elegantissima)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.