Magnolia 'SUNSATION'

Magnolia
Magnolia 'SUNSATION'
šácholan, magnólie
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:žlutá a růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vždycky jsem měl slabost pro žluté magnólie. Jejich květy mi připadaly tak exotické, nevšední a jarní zahradu dokonale rozveselily svou teplou barvou květů. Bylo mi asi 30, když jsem si pořídil první dvě v jedné anglické školce a nechal si je pokoutně poslat přes přátele v Londýně, protože zásilka do tehdejšího Česka nebyla vůbec myslitelná. Objednal jsem včas a rostliny dorazily těsně před květem, tak jsem mohl stanout tváří v tvář té pro mě nadpozemské nádhery. Jednalo se tehdy o žhavé novinky – odrůdy Sunsation a Daphne, které se dnes v mé zahradě tyčí jako mazáci (nebo mazačky?) s věkem necelých 20 let a i když dnes již žlutokvětých odrůd máme spoustu, na moje dvě pionýrky se chodím zálibně dívat každé jaro.

Magnólie Sunsation patří ke žlutokvětým odrůdám, přesto nabídne 2 barvy navíc – nachově růžový plamínek u kořene okvětního plátku měnící se v proužek vedoucí středem vzhůru a brčálově zelenou barvu čerstvě se otvírajících poupat. Jedná se o křížence odrůd Woodsman a Elizabeth z roku 2000, z nichž obě náleží do skupiny brooklynensis hybridů, takže je nabíledni, že květy budou silně připomínat okurkovou magnólii m.acuminata. Jenže jsou o moc hezčí. Vůně je slabá.

Sunsation vykvétá středně pozdně až pozdně, spíše v poslední dekádě dubna a kvete dlouho – starší rostliny mají dostatek poupat pro 3 fáze kvetení o celkové délce 6 týdnů. Pozdním mrazíkům se vyhýbá spolehlivě. Roste vzpřímeně a nepříliš rychle do štíhle vejcovitého a hustého keře. Opadavé listy jsou velké, široce obvejčité, poměrně velké (20-25 cm dlouhé), středně zelené. Typicky tvoří silný terminál, díky kterému z ní můžete snadno vymodelovat nízký stromek postupným odřezáváním spodních větví.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 09-06-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia  'ELIZABETH'
Magnolia x brooklynensis 'HATTIE CARTHAN'
Magnolia 'SUNRISE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.