Gillenia trifoliata

Gillenia trifoliata
Gillenia trifoliata
trubučka trojlistá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Trubučka je ojedinělá trvalka, jejíž rod obsahuje pouze dva druhy a jenom jeden se běžně pěstuje – trubučka trojlistá. Pochází z nepříliš tmavých lesů Střední Evropy a jihovýchodní Kanady. U nás se jí daří dobře a je vyhledávaná pro svůj jemný vzhled a dobrou výšku do pozadí trvalkových záhonů.

Trubučka trojlistá se pěstuje pro nadýchaná květenství složená z malých, bílých, hvězdicovitých květů o pěti plátcích, které trochu připomínají květy svíčkovců. Jejich kalíšky jsou tmavě červené a vykvétají od konce května do července na 80-100 cm vysokých, tenkých ale odolných, načervenalých stoncích. Plně vykvetlá rostlina budí dojem bílého oblaku podobně jako například šater. Listy jsou neméně atraktivní, spíše světle zelené, rozdělené do 3 oválných až široce elipčitých lístků s hlubokou žilnatinou a pilovitými okraji.

Pěstujte ji nejraději v polostínu v kypré, živné, mírně kyselé až neutrální půdě. V přírodě roste přirozeně pod stromy, které jim zaručují nevysychání půdy. Patří do polostínu a zvládne i plné slunce na místech chráněných před horkým poledním žárem a s dostatkem vláhy. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 23-06-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Gaura lindheimeri 'Gaudwwhi' GEYSER
Gaura lindheimeri 'WHIRLING BUTTERFLIES'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.