Catalpa bignonioides 'AUREA'

Catalpa bignonioides
Catalpa bignonioides 'AUREA'
katalpa trubačovitá
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Každá, i menší zahrada, si zaslouží dominantní strom, jež bude vévodit trávníku, rohu zahrady nebo se bude impozantně vyjímat vedle vchodu před domem. Tato katalpa nabízí hned několik krásných atributů: velikost listů, jejich barvu, květy a v neposlední řadě i tvar stromu.

Kultivar Aurea nese velmi velké (20-25 cm), až tropicky vyhlížející listy žlutozelené barvy a srdčitého tvaru. Jsou poseté jemnými chloupky a na dotek příjemně semišově měkké. Vydávají zvláštní, tabáku podobnou vůni, jež údajně odpuzuje komáry. Na začátku léta vykvétá množstvím trubkovitých/zvonkovitých květů, doširoka rozevřených, bílé barvy s vínovým tečkováním a žluto-oranžovým hrdlem. Jsou uspořádány ve vzpřímených latách, 20-30 cm vysokých. Semena se tvoří v extrémně dlouhých, tmavě hnědých luscích, které zdobí strom i po opadání listů až do jara.

Pouze na jednu věc je potřeba si dát pozor – letní padlí. V období tepla a vysoké vlhkosti vzduchu (většinou zezačátku prázdnin) se šíří plísňové choroby a zejména katalpy, které nejsou dostatečně ošetřené, mohou trpět na padlí. Jakmile na listech zpozorujete bílé, matné skvrnky, rostlinu co nejdříve ošetřete dostupným přípravkem proti padlí (s obsahem mědi). Neošetřené napadené rostliny infekci přežijí, ale až do podzimu budou jejich listy zpola potaženy nehezkým šedobílým povlakem.

Roste středně rychle až rychle. Keřové formy mají již od země tvar širokého, rozevřeného deštníku. Stromy s korunou dorůstají také do tohoto tvaru a s věkem vytvářejí patra. Výška volně rostoucího stromu se může vyšplhat k cca 8m, ale běžně se loňské výhony v polovině jara zakracují, aby vytvořila hustší korunu a udržela se v nižší velikosti. Spolehlivě obráží i při pozdním stříhání (až do začátku července).

Katalpy jsou nenáročné na půdní typ, i když živnou půdu ocení. Nejsou vybíravé, zda kyselou nebo zásaditou, pouze jim zajistěte dobře odvodněnou a přednostně hlubší zem, aby mohly dobře kořenit. Máme zkušenost, že dokáží růst i v těžších půdách a po dobrém zakořenění zvládají i dočasné zamokření. Dobře snáší nepříznivé podmínky jako městské zadláždění a znečištěné ovzduší. Plně mrazuvzdorné do cca -28°C.

Poslední revize 05-12-2008.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Catalpa bignonioides výška 100-125 cm, šířka 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Catalpa bignonioides výška 100-125 cm, šířka 60-80 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Broussonetia papyrifera 'GOLDEN SHADOW'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.