Daphne x transatlantica 'SUMMER ICE'

Daphne x transatlantica
Daphne x transatlantica 'SUMMER ICE'
lýkovec
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lýkovec je obsáhlý druh čítající na 50 druhů opadavých i stálezelených keřů. I když se pokládá za obtížnou rostlinu k pěstování, v zahradách je velmi oblíbený zejména pro své nadmíru voňavé květy. Hybridní lýkovec x transatlantica u nás ještě nemá uznané jméno, tak jsme mu vymysleli pěkné české pojmenování zaoceánský, které snad dobře vystihuje, co při tvorbě druhového jména zamýšlel samotný šlechtitel. Jedná se sice o křížence dvou evropských druhů: daphne caucasica (Kavkaz) a daphne collina (Itálie), ale pro konkrétní křížení byly použity exempláře rostoucí v USA se zakódovanou genetickou výbavou jako stálezelené keře, protože pravé d.caucasica je v přírodě často opadavé.

Summer Ice je hybridní kavkazský lýkovec, který nalezl Bob Tichnor z North Willamette Research and Extention Centre patřící k Oregonské státní univerzitě v USA. Zdroj neuvádí, zda se jedná o selekci mezi nepojmenovanými hybridy nebo zda jde o panašovanou mutaci již existující a úspěšné odrůdy Jim’s Pride. Summer Ice je každopádně spolehlivější co do držení listů, neboť je polo-opadavý až stálezelený v mírných zimách. Jedná se o nižší až střední keř hustého habitu a polokulovitého tvaru o výšce a šířce do přibližně jednoho metru. Tvoří drobné, silně sladce voňavé, krátce trubkovité květy bílé zevnitř a jemně nachové zvenčí a s oranžovým hrdlem. Kvetení začíná koncem května a trvá až do posledních teplých a slunečných dnů léta. Listy jsou úzce elipčité, 3-5 cm dlouhé, mírně lesklé, středně až tmavě zelené s tenoučkým krémově bílým až slabounce nažloutlým okrajem, což keři dodá na eleganci.

V zahradách se lýkovec vonný považuje za skalkovou rostlinu kvůli požadavkům na spíše sušší a výborně propustnou půdu. Tento keř ale zvládne i běžnou zahradní zem, pokud bude dobře propustná a nabídne tím pádem stálezelený, bohatě olistěný keř jemné struktury i do ostatních kompozic s keři či nízkými stromky a skvěle vypadá v exotických aranžmá typu středozemní nebo xeriscape (suché až pouštní) zahrady s jukami a aromatickými keři (rozmarýn, saturejka apod.). Výborně se větví a většinou není potřeba stříhat. Pokud přeci jenom potřebujete krátit, dělejte to koncem zimy. Celá rostlina je jedovatá.

Lýkovec roste pomalu, obtížně se množí a nesnáší přesazování, proto se v prodeji vždy jedná o dražší rostlinu. Ale stojí za to, jakmile jej dobře usadíte. Má rád běžnou, výborně propustnou ale ne úplně vyschlou půdu s přirozeným obsahem živin, od mírně kyselé do mírně zásadité. Neprospívá v nádobách ani korytech. Hnojení se neosvědčilo – má mělký a jemný kořenový systém, který snadno hnojivem spálíte, nebo je rostlina jednoduše nepřijme. Naopak ideální je výsadba spolu s mykorhizou. Zezačátku jej udržujte mírně vlhký, ale asi po půl roce jej přestaňte zalévat úplně. Ověřená mrazuvzdornost je do -24°C, ale možná zvládne ještě o pár stupňů níže s tím, že mu koncem zimy opadají listy a zjara narostou nové.

Poslední revize 30-06-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Daphne x transatlantica 'Blafra' ETERNAL FRAGRANCE™
Daphne x transatlantica 'Blapink' PINK FRAGRANCE™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.