Paeonia itoh 'SCARLET HEAVEN'

Paeonia itoh
Paeonia itoh 'SCARLET HEAVEN'
hybridní pivoňka itoh
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.7-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Hybridní pivoňku itoh vytvořil japonský šlechtitel Toichi Itoh, který v roce 1948 zkřížil hybridní křovitou pivoňku paeonia x lemoinei a bylinnou pivoňku paeonia lactiflora ‚Kakoden‘. Úspěch se dostavil v podobě 9 rostlin, které vypadaly tak krásně jako dřevité pivoňky, ale rostly spolehlivě jako ty bylinné. Protože Itoh zemřel brzy poté - v roce 1956, nedožil se prvního kvetení svých hybridů a málem se na jeho průlomový počin zapomnělo, ale americký zahradník Louis Smirnow se zasadil o to, aby se v jeho úspěchu pokračovalo a koncem 60.let minulého století získal od Itohovy vdovy povolení k zapsání patentu na 4 z jeho výpěstků. To umožnilo jejich použití k následnému křížení a jednou z prvních známých odrůd se stala Bartzella, kterou vyšlechtil Roger Anderson a protože se pivoňky itoh daly do té doby množit pouze vegetativním dělením, zájem vzrostl natolik, že jedna rostlina se koncem 90.let prodávala za neuvěřitelných 1.000 US dolarů. Po roce 2000 se podařilo vyvinout laboratorní metodu množení, která doposud selhávala a rostlin i nových odrůd je čím dál více a i když jsou stále velmi drahé, jejich cena je rok od roku dostupnější.

Pivoňka Scarlet Heaven je překrásný úspěch mezi čistě červenými odrůdami. Nazvaná byla Šarlatové nebe a nese opravdu zářivě červenou barvu na jednoduchých květech s bohatým středem žlutých tyčinek. Kvete na pomezí kvetení dřevitých a bylinných pivoněk – tedy přibližně od poloviny května do poloviny června a, pokud se poté seřízne až k zemi, umí v létě vykvést v menší síle znovu. Listy jsou děleně, tmavě zelené s vínovým přelivem a na podzim, než opadají, se zbarví do několika odstínů oranžové, šarlatové, vínové a žluté. Stonky jsou dostatečně vysoké i pro použití jako řezané květiny a výborně drží i po dešti. Dospělé rostliny tvoří husté trsy o výšce a šířce kolem 70-100 cm.

Pivoňky itoh porostou v jakékoli propustné půdě neutrální až mírně kyselé reakce na plném slunci nebo v lehkém polostínu s dobrým prouděním vzduchu. Mají rády rovnoměrné vlhko, ale po zakořenění nejsou náročné na zálivku. Na jaře odřežte zaschlé loňské stonky těsně nad zemí a dejte pozor, ať neponičíte přeživší živá očka na podzemních částech stonků. Mrazuvzdorné do min. -29°C, možná ještě o pár stupňů níže (netestováno).

Poslední revize 09-07-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Paeonia itoh
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Paeonia 'NIPPON BEAUTY'
Paeonia 'PETER BRAND'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.