Liquidambar styraciflua 'STELLA'

Liquidambar styraciflua
Liquidambar styraciflua 'STELLA'
ambroň západní
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ambroně jsou vrcholně okrasné keře a stromy, které si svou slávu vydobyly již před staletími. Pochází ze Severní Ameriky a rozšířené jsou po celém světě v pásech od chladnějších okrajů mírného klimatu až do zemí, kde letní teplota dosahuje čtyřicítek. Rozpoznávacím znakem jsou jejich hvězdicovitě tvarované listy, které nebotanik snadno zamění s javorem, a které na podzim hrají barvami.

Ambroň Stella je selekcí s hluboce vykrajovanými listy, které připomínají odrůdu Worplesdon a na podzim se barví podobně jako Stared. Jedná se o opadavý strom či vysoký keř se vzpřímenými větvemi a středně rychlým růstem (30-40 cm za rok). Listy jsou 15-20 cm široké, dlanitě tvarované do 5-7 tenčích cípů a zajímavostí je jejich dvojí typ podobně jako o platanolisté moruše: zjara raší hladké, celokrajné listy a od léta se na vrcholech tvoří velmi krásné listy zdobené drobnými parůžky u konce každého cípu, takže celý list vypadá skoro jako ornament sněhové vločky. Během sezóny jsou svěže zelené a na podzim se barví so svítivě šarlatově červená až temně vínové na horních patrech. Takto vybarvené listy drží velmi dlouho, na dobře zakořeněných stromech až 2 měsíce.

Roste vzpřímeně do úzce pyramidálního tvaru, přesto je o něco širší než nejpodobnější sesterská odrůda Stared. Nejčastěji se pěstuje jako keř s bohatým větvením již od země, ale lze vymodelovat i do stromku s jedním kmenem. Pokud si strom přejete tvarovat, není nic jednoduššího, než jej na konci zimy seřezat do požadovaného tvaru a v dalších letech pouze lehce udržovat. Poměrně spolehlivě si drží tvar, který mu jednou dáte. Sympatickým doplňkem ambroní jsou jejich plody, což jsou cca 3-4 cm široké, mírně pichlavé kuličky.

Ambroně mají rády středně živnou, hlubší a propustnou půdu, která by měla být přednostně kyselejší reakce a pokud možno nevysychavá. Poměrně dobře si poradí i s hutnou půdou, pokud je nenecháte v prvním roce utopit. Po dobrém zakořenění snáší dobře i občasný letní přísušek stejně jako krátkodobé zamokření, ale pro hustý habitus radíme zamulčovat a omezit vysychání kořenů. Čím kyselejší a rovnoměrně vlhkou půdu nabídnete (přidejte rašelinu a dobře zamulčujte), o to impozantnější podzimní zbarvení strom ukáže a věřte, že je na co koukat! Stanoviště vyberte určitě plně osluněné. Rostliny zakoupené ve velikosti vyšší než cca 1,5m je dobré na 1-3 roky připevnit k opoře, aby dobře prokořenily a kmen vyrostl vzpřímeně. Plně mrazuvzdorná do cca -27°C a snese krátkodobě až -29°C.

Poslední revize 18-07-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Liquidambar styraciflua 'STELLA' výška kmene 170-180 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
JARO 2024
-


Podobné rostliny
Liquidambar styraciflua ('Red Star') 'STARED'
Liquidambar styraciflua 'SAFRO'
Liquidambar styraciflua  'WORPLESDON'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.