Quercus rubra 'HAAREN'

Quercus rubra
Quercus rubra 'HAAREN'
zakrslý dub červený
VZRŮST malý keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.3-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Máme obrovskou radost, pokud se nám pro vás podaří získat dřevinu, která ve své původní podobě byla příliš velká pro zahradu o běžné velikosti, ale díky speciálnímu šlechtění nebo i samovolné mutaci v přírodě byly vypěstovány či nalezeny odrůdy s pomalejším až zakrslým růstem. Tím pádem se můžeme těšit například z efektních listů javorů, jasanů, bříz, ambroní, akátů nebo i dubů, aniž bychom se obávali, že nám přeroste přes hlavu jako někdy naši potomci.

Haaren je nizozemská odrůda zakrslého dubu, tentokrát druhu dubu červeného. Je pravda, že na první pohled je zaměnitelný s velmi podobným bráchou – zakrslým dubem bahenním Green Dwarf, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že jeho vykrajované listy mají pravidelnější laloky a vykrajování není tak hluboké jako u dobu bahenního. V létě jsou svěže zelené a na podzim nabídnou nápadnou show, když se začnou barvit do zářivě karmínově červené barvy.

Roste pomalu a hustě do téměř kulovitého tvaru s náznakem špičky. Pokud není roubovaný na kmen, jeho výška dosáhne kolem 1,3m a když je naroubovaný, k této velikosti přičtěte výšku kmene a máte velikost v dospělosti. Zakrslé stromy bývají nejčastěji roubovány na polokmínek, kde vynikne jeho kompaktní koruna s atraktivními listy, nebo na klasický vysokokmen, čímž vznikne malý strom s bohatou korunou do menších prostor – předzahrádek a užších ulic. Může být jakkoli tvarovaný nejraději koncem zimy před rašením, ale vzhledem k pomalému růstu to není nutné.

Tento dub není náročný na půdní podmínky, ale na rozdíl od ostatních je více citlivý na vápno v půdě, dopřejte mu proto neutrální či mírně kyselou zem, ve které navíc bude lépe barvit listí na podzim. Nesnáší mokro, ale vlhko mu dělá dobře, i když je velmi odolný suchu, jakmile zakoření. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře, aby je vítr nevyvrátil. Snáší městské znečištění. Plně mrazuvzdorný do cca -40 °C.

Poslední revize: 22-07-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus palustris  'GREEN DWARF'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.