Quercus ilex 'MATTEINI'

Quercus ilex
Quercus ilex 'MATTEINI'
dub cesmínový (stálezelený dub)
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Dub cesmínový (nebo také cesmínovitý, ale tomuto jménu se z důvodu možné záměny s dubem cesmínolistým raději vyhýbáme) je stálezelený strom pocházející z oblasti Středomoří, kde tvořil rozsáhlé porosty stálezelených lesů, ale v současné době je již z velké části vykácen. Poprvé byl popsán v roce 1753 a jeho rodnou oblastí jsou jih Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, západní Balkán a mírnější pás severní Afriky. Přestože roste na vyprahlých částech kontinentu a Kanárských ostrovů, stále se mnohde dočtete, že nezvládá sucho, což je pravý opak důvodu, proč je vysazován - najde si totiž vodu hluboko v zemi, takže zvládne celé léto bez jediného deště, pročež je hojně vysazován jako odolný strom jihoevropských měst, kde zvládá silnou akumulaci letního tepla, sucha i zadláždění. Roste v nadmořských výškách od 0 do 1400 metrů nad mořem.

Dub cesmínový je samostatným druhem, nejedná se o křížence, i když se v názvu vyskytují 2 druhy: dub a cesmína. Existuje několik selekcí (nikoli uznaných odrůd), jež vznikly jako semenáčková mutace a jsou viditelně odlišné. Některé z nich jsou tak významné, že si jejich nálezce nechal uznat odrůdové jméno. Jako v tomto případě, kdy kolem roku 2000 italský pěstitel Tranquillo Matteini ve své školce nalezl odlišnou rostlinu mezi tisíci semenáčky základního druhu. Naprosto jeho nadšení a zájem sdílím, protože stát se to mně, radostí skáču ještě teď, protože tyto stromy miluji.

Matteini je cesmínový dub v mnohém odlišný od svého rodiče. Nese výrazně větší (8-10 cm dlouhé), dokonalé hladké, na omak plstnaté, neopadavé, oválně elipčité listy, jež raší výrazně stříbřité a dozrávají to tmavě olivově zelené barvu na vrchní straně a světle stříbrošedé zespod. Díky jejich podobnosti s olivou dává smysl strom v našem klimatu použít i jako estetickou alternativu olivy. Starší rostliny tvoří drobné, podlouhlé, tmavě hnědé, lesklé žaludy se světlou čepičkou. Listy i větve jsou dokonale beztrnné.

Roste vzpřímeně a úhledně, v mládí poměrně rychle (30-50 cm za rok), ale jakmile získá sílu a potřebnou velikost, růst se výrazně zpomalí, začne zahušťovat a stává se každým rokem krásnější. Keřovité rostliny jsou vystoupavě oválné a stromy nabízí téměř kulatou, překrásně hustou korunu i bez stříhání a nabízí příjemný stín a listy po celý rok. Keřovitě rostoucí kusy se používají jako husté a dlouhověké živé ploty a větrolamy.

Dub cesmínový se spokojí s téměř jakoukoli dobře propustnou půdou, aby mu zejména v zimě nestála voda u kořenů, které by shnily. Rovnoměrné vlhko po výsadbě mu umožní dobře zakořenit, ale zálivka v následných letech již není nutná. Má rád hodně slunce a teplo, není tudíž vhodné jej vysazovat v okrajových částech zóny 6 do otevřených poloh (vršek kopce, rozlehlá planina apod.). Pro pěstování ve středoevropských podmínkách je nutné vybírat a vysazovat pouze kusy se zralým dřevem, které již mráz nepoškodí. Řez je možný zjara před rašením. Matteini je odolnější déle trvajícímu chladu a mrazům a jeho doposud vyzkoušená mrazuvzdornost je -23°C.

Poslední revize 29-08-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus ilex var. oleifolia
Quercus ilex
Elaeagnus x ebbingei 'COMPACTA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.