Quercus ilex 'MATTEINI'

Quercus ilex
Quercus ilex 'MATTEINI'
dub cesmínový (stálezelený dub)
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Dub cesmínový (nebo také cesmínovitý, ale tomuto jménu se z důvodu možné záměny s dubem cesmínolistým raději vyhýbáme) je stálezelený strom pocházející z oblasti Středomoří, kde tvořil rozsáhlé porosty stálezelených lesů, ale v současné době je již z velké části vykácen. Poprvé byl popsán v roce 1753 a jeho rodnou oblastí jsou jih Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, západní Balkán a mírnější pás severní Afriky. Přestože roste na vyprahlých částech kontinentu a Kanárských ostrovů, stále se mnohde dočtete, že nezvládá sucho, což je pravý opak důvodu, proč je vysazován - najde si totiž vodu hluboko v zemi, takže zvládne celé léto bez jediného deště, pročež je hojně vysazován jako odolný strom jihoevropských měst, kde zvládá silnou akumulaci letního tepla, sucha i zadláždění. Roste v nadmořských výškách od 0 do 1400 metrů nad mořem.

Dub cesmínový je samostatným druhem, nejedná se o křížence, i když se v názvu vyskytují 2 druhy: dub a cesmína. Existuje několik selekcí (nikoli uznaných odrůd), jež vznikly jako semenáčková mutace a jsou viditelně odlišné. Některé z nich jsou tak významné, že si jejich nálezce nechal uznat odrůdové jméno. Jako v tomto případě, kdy kolem roku 2000 italský pěstitel Tranquillo Matteini ve své školce nalezl odlišnou rostlinu mezi tisíci semenáčky základního druhu. Naprosto jeho nadšení a zájem sdílím, protože stát se to mně, radostí skáču ještě teď, protože tyto stromy miluji.

Matteini je cesmínový dub v mnohém odlišný od svého rodiče. Nese výrazně větší (8-10 cm dlouhé), dokonalé hladké, na omak plstnaté, neopadavé, oválně elipčité listy, jež raší výrazně stříbřité a dozrávají to tmavě olivově zelené barvu na vrchní straně a světle stříbrošedé zespod. Díky jejich podobnosti s olivou dává smysl strom v našem klimatu použít i jako estetickou alternativu olivy. Starší rostliny tvoří drobné, podlouhlé, tmavě hnědé, lesklé žaludy se světlou čepičkou. Listy i větve jsou dokonale beztrnné.

Roste vzpřímeně a úhledně, v mládí poměrně rychle (30-50 cm za rok), ale jakmile získá sílu a potřebnou velikost, růst se výrazně zpomalí, začne zahušťovat a stává se každým rokem krásnější. Keřovité rostliny jsou vystoupavě oválné a stromy nabízí téměř kulatou, překrásně hustou korunu i bez stříhání a nabízí příjemný stín a listy po celý rok. Keřovitě rostoucí kusy se používají jako husté a dlouhověké živé ploty a větrolamy.

Dub cesmínový se spokojí s téměř jakoukoli dobře propustnou půdou, aby mu zejména v zimě nestála voda u kořenů, které by shnily. Rovnoměrné vlhko po výsadbě mu umožní dobře zakořenit, ale zálivka v následných letech již není nutná. Má rád hodně slunce a teplo, není tudíž vhodné jej vysazovat v okrajových částech zóny 6 do otevřených poloh (vršek kopce, rozlehlá planina apod.). Pro pěstování ve středoevropských podmínkách je nutné vybírat a vysazovat pouze kusy se zralým dřevem, které již mráz nepoškodí. Řez je možný zjara před rašením. Matteini je odolnější déle trvajícímu chladu a mrazům a jeho doposud vyzkoušená mrazuvzdornost je -23°C.

Poslední revize 29-08-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus ilex
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Quercus ilex var. oleifolia
Quercus ilex
Elaeagnus x ebbingei 'COMPACTA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.