Sempervivum CHICK CHARMS®

Sempervivum
Sempervivum CHICK CHARMS®
netřesk, netřeskovec
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a vínová a světle zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Netřesk a netřeskovec jsou naše původní suchomilné trvalky, z nichž některé druhy se ve volné přírodě již staly ohroženými. Jejich rozšíření sahá od hornatých svahů Asie, přes střední část Ruska až do Střední a Severní Evropy. Jedná se o tučnolisté a ve i většině případech i nadmíru otužilé rostliny. Botanici rozlišují dva základní rody - sempervivum (netřesk) a jovibarba (netřeskovec). Rozdíl není příliš nápadný a i obchodníci s trvalkami většinou na všechno lepí cedulky sempervivum. Zjednodušeně se dá říci, že netřesk má o něco delší plátky listů, povětšinou zakončené trojúhelníkovou špicí (s.montanum, s.tectorum), ale není to vždy směrodatné. Jovibarba je mnohem kulatější v habitu, růžice není tak otevřená a na první pohled má hustší zalistění, jeho listy připomínají ježka stočeného do klubíčka, ale samozřejmě nejsou pichlavé. A protože mezinárodní klasifikace rostlin uznává pro jovibarbu synonymum sempervivum, zůstaneme i my u jednoho pojmenování = netřesk (sempervivum).

CHICK CHARMS® je okouzlující série netřesků z USA, která zahrnuje množství různě barevných odrůd, z nichž některé již získaly vysoká ocenění na zahradnických přehlídkách a veletrzích. Za všechny například Gold Nugget z roku 2017 od šlechti Chris Hanson z amerického Michiganu, která zjara raší neuvěřitelně ohnivými odstíny zlatožluté a rudé. Ale bylo by nefér nezmínit se o dalších, neméně fascinujících odrůdách v barvách temně vínové, světle zelené, ostružinově červené, nebo s listy jako chlupaté klubíčko stočenými atd. Každá rostlina kvete trošku jinak, častější jsou vzpřímené, velmi silné stvoly s různobarevnými, nepříliš nápadnými hvězdicovitými květy bílé, žluté, červené a purpurové barvy na jejich vrcholech od asi poloviny léta. Některé nízké, půdopokryvné druhy tvoří květy těsně nad svými listovými růžicemi podobně jako rozchodníky. Rostlina, která měla květy, po odkvětu umírá (podobnost se sukulenty typu agave není náhodná), ale pouze ta jedna růžice, kterou nahradí dost ostatních, jež mezitím narostly.

Netřesk se pěstuje velice snadno. Vysaďte jej na jakékoli suché nebo výborně odvodněné místo - skalku, střechu, suchý květináč, hromadu suti, do trhlin v kamenných zdech nebo přímo na ni a radujte se z toho, jak každým rokem udělá miminka na vláscích, která, jakmile najdou místo na tvoření kořenů, od mateční rostliny se oddělí a již rostou vlastním životem a pomáhají původní rostlině zaplnit okolní prostor. To se děje dosti pomalu, tak nemějte obavy, že by plevelně přerůstaly. Potřebuje plné slunce. Chlupaté druhy nesnáší zimní mokro. Hnojení je možné, pokud stojíte o větší rostliny a rychlejší růst, ale není nutné. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C (záleží na druhu).

Poslední revize 02-09-2020; 06-12-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Sempervivum CHICK CHARMS® APPLETINI kv 6
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® AUTUMN APPLE kv 6
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® AUTUMN APPLE kv 6
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® BERRY BLUES kv 6
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® COSMIC CANDY kv 6
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® COSMIC CANDY kv 6
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® CHOCOLATE KISS kv 6
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® CHOCOLATE KISS kv 6
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Sempervivum CHICK CHARMS® AUTUMN APPLE
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Sempervivum, Jovibarba
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.