Osmanthus americanus (Cartrema americana)

Osmanthus americanus (Cartrema americana)
Osmanthus americanus (Cartrema americana)
vonokvětka americká
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Rod osmanthus, česky vonokvětka přeloženo z řečtiny osme (vůně) a anthos (květ), zahrnuje asi 15-20 druhů a kultivarů, přičemž mnoho z nich je díky tvaru a tuhosti listů často zaměňováno s cesmínami. Vonokvětky mě upoutaly hned na první pohled roku 2004 a od té doby jsem se stal jejich sběratelem ještě dříve, než jsem se dočetl o jejich údajné choulostivosti pro naše podnebí. Znáte to rčení "nikdy neříkej, že to nejde, protože může přijít někdo, kdo to neví a udělá to"? Prostě jsem sázel jednu za druhou do své zahrady a sledoval jejich chování. Nejvíc dostaly zabrat během tuhé zimy 2006/2007, ale nezemřela ani jedna. Spálené listy znovu narostly, omrzlé větvičky se ostříhaly a některé jsou dnes větší než já. Navíc si všímám jejich genetické odolnosti vůči suchu, ale zde potřebuji ještě nějaký čas na rozdělení těch, které zvládnou sucho letní i zimní a které je nutné v zimě zalévat.

Vonokvětka americká
je stálezelený a mrazuvzdorný klenot jihovýchodu USA, kterému se u nich říká Ďábelské dřevo, protože je velmi houževnaté a obtížně opracovatelné. Nás však zajímá estetická hodnota tohoto velkolistého keře. Je velice podobná asijskému druhu osmanthus fragrans – vonokvětka libovonná. Vlastně při běžném ohledání jsou tyto dva keře téměř totožné, což není první případ, kdy se dva taxony z rozdílných koutů světa podobají jako vejce vejci. Nabízí se důkaz, že pevnina kdysi opravdu bývala jeden kus a teprve po jejím rozdělení na kontinenty se jednotlivé druhy přizpůsobily podle lokálních podmínek, aniž by ztratily vzhledovou podobnost.

Vonokvětka americká si vyvinula silnější odolnost mrazům, což právě u nás velmi oceníme. Má okázale velké, sytě zelené, podlouhle oválné, kožovité, neopadavé listy o délce 7-14 cm, které nemají při okrajích zoubky jako většina u nás známých vonokvětek. Zjara kvete droboučkými, krémově bílými květy s nadmíru příjemnou, nasládlou vůní. Roste spíše pomalu do hustého, pěkně stavěného, vyššího keře až menšího vícekmenného stromu se široce oválnou až zakulacenou korunou. Jste-li sběratelé raritních dřevin, jistě ji použijete jako solitér, ale vypadá krásně i zapojená v různorodých zelených stěnách a živých plotech. Výborně snáší řez i do starého dřeva a vždy spolehlivě obrůstá. Obtížně se množí (z řízků i semen), proto je její dostupnost omezená a cena vyšší.

Díky nejnovějším poznatkům na poli fylogenetiky byl o. americanus roku 2011 vyčleněn z druhu osmanthus a zařazen pod druh cartrema. České jméno vonokvětka zůstává.

Dopřejte vonokvětce dobrou, pro sytější barvu listů kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. Mrazuvzdornost je výborná a dosahuje až -27 °C. Netrpí na choroby ani na škůdce a zdá se, že tenhle druh lalokonosci nechutná. Uvidíme jak dlouho ...

Poslední revize 19-10-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus fragrans f. DENTATUS
Osmanthus fragrans f. AURANTIACUS
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.