Robinia pseudoacacia 'UMBRACULIFERA'

Robinia pseudoacacia
Robinia pseudoacacia 'UMBRACULIFERA'
zakrslý trnovník akát
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Akáty jsou v našich podmínkách naprosto spolehlivé stromy, které navíc dobře snáší městské a znečištěné ovzduší. Díky takřka nulovým nárokům na údržbu se hojně využívají do i do veřejné zeleně. Trnovník akát pochází z Mexika a Severní Ameriky, kde se bujně rozrůstá díky invazním oddenkům na neudržovaných plochách. To se děje i u nás, proto můžete často vidět jeho krásné, svěže zelené listy na sušších lokalitách, například podél tratí v kamení, kde se těžko likviduje a kde nemá přirozeného nepřítele. Kulturní odrůdy naštěstí většinou invazní potenciál nevykazují, takže jsou do zahrad bezpečné.

Umbraculifera je zakrslá odrůda akátu, která vznikla v Rakousku roku 1813. Nese opadavé, 25-30 cm dlouhé, lichozpeřené listy, složené z až 23 elipčitých nebo oválných lístků. Raší zářivě světle zelené a dozrávají do o něco sytější, ale nejsou nikdy moc tmavé. A díky tomu, že akátu chybí gen společný pro většinu ostatních domácích opadavých stromů, který na konci sezóny řekne stop růstu, akátům dorůstají nové listy až do podzimu. Takže koruna je neustále kombinací zralých i mladých lístků. Dalším plus je i jejich trvanlivost – zejména v teplejším městském prostředí zůstávají na stromě zelené velmi dlouho, někdy až do prosince a spadnou až po příchodu opravdu silných mrazů.

Umbraculifera patří do skupiny oblíbenců vhodných do malých zahrad, neboť má kompaktní, kulovitou korunu, která běžně dorůstá mezi 2 a 4 metry na šířku a o něco méně do výšky. Pouze na volných prostranstvích bez omezení na kořenech může být ještě o něco větší. Další výhodou je i fakt, že nekvete, takže nečekejte pod stromem haldu zvadlých, tlejících květů jako u běžného bílého akátu. Potřebuje pevnou oporu na první 3 roky po výsadbě, než dobře zakoření. Během té doby nenechte okolní trávník dorůst až ke kmeni – udržujte nad kořeny čisto a zamulčováno.

Akáty nejsou nenáročné na půdu, ale nesnáší mokro. Netrpí na škůdce ani na běžné choroby, ale už jsme se setkali s odumřením části koruny způsobené houbovou chorobou skrytou ve dřevě. Kompaktní tvar koruny je přirozený bez stříhání. Řez je účelný pouze v případě, že chcete udržet velikost koruny menší. Toleruje zasolení půdy. Hnojení je zbytečné. Plně mrazuvzdorný do min. -34 °C.

Poslední revize 07-12-2008; 24-01-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.