Abies koreana 'KOHOUT'S ICEBREAKER'

Abies koreana
Abies koreana 'KOHOUT'S ICEBREAKER'
zakrslá jedle korejská
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ač odrůdové jméno této zakrslé jedličky vypadá venkoncem česky, naše zemička si za onen výtvor nemůže brát pražádné zásluhy. Našel ji jako čarověník (zmutovanou větvičku) na stromě odrůdy Horstmann’s Silberlocke německý pěstitel Jörg Kohout ve své školce Kohout’s Baumschule ve městě Elstra. Prostě kohouti jdou do světa …

Kohout’s Icebreaker (Kohoutův ledoborec) je překrásná forma zakrslé korejské jedličky s nápadně stříbřitými jehlicemi. Většina jedlí má stříbřitý proužek zespodu jehlice, ale zde jsou nápadné proto, že jsou malebně zkroucené nahoru, takže obnažují své spodky (nezáměrný dvojsmysl). Jejich svítivá barva a úhledný vzhled těmto jedličkám zajistí úspěch v jakékoli kompozici v zahradě nebo ve venkovní nádobě, kde si musíte dát pozor na přelití. Zakrslé korejské jedle si většinou zachovávají staré jehličí po mnoho let, pokud nejsou pěstované v nevyhovujících podmínkách.

Roste obzvlášť pomalu – asi 3 až 7 cm za rok a tvoří úhledné, husté keře, které se tvarem liší podle toho, zda jsou roubované nebo řízkované a zda z terminálních nebo laterálních řízků. Zjednodušeně řečeno většina školek ji množí tak, aby přirozeně tvořila malý, úhledný bochánek. V opačném případě začne ze středu keře vytahovat terminální větev, díky které za čas vytvoří miniaturu typického vánočního stromečku s patrovitě kladenými větvemi. Pokud o takový habitus nestojíte, středový terminál odstraňte co nejdříve, jakmile jej zpozorujete.

Korejská jedle miluje plné slunce a vlhká, mírně kyselá, středně až velmi živná zem. Ale lze pěstovat i v polostínu. Snáší vítr, nesnáší přemokření. Řez větších rostlin, pokud je vyžadován, se provádí zjara před rašením nebo v polovině léta pro tvarování. Malé a zakrslé odrůdy jej nepotřebují. Plně mrazuvzdorná do min. -29°C.

Poslední revize 03-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Picea pungens 'GLAUCA GLOBOSA'
Abies koreana 'BLUE EMPEROR'
Abies koreana 'OBERON'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.