Malus domestica 'PANENSKÉ ČESKÉ'

Malus domestica
Malus domestica 'PANENSKÉ ČESKÉ'
jabloň - pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Tzv. panenské jablíčko je plodem staré české odrůdy Panenské české, jež vznikla ještě před rokem 1800. Naši sousedé pro ni měli více názvů – Roter Jungfernapfel, Böhmischer a dokonce i francouzské Pommes des Vierges (i tady zůstaly panny přítomny).

Jedná se o pozdní jabloň s menšími až středně velkými plody, které možná neohromí velikostí, ale nadchnou barvou i chutí. Mají nádherně rudou slupkou a jako efektní kontrast téměř bílou dužinou. Ta je příjemně sladkokyselá, silné, kořenité chuti a nadmíru šťavnatá. Dozrává v listopadu a dobře se skladuje až do jara. Netrpí na otlačeniny. Je dobře odolná padlí a vcelku dostatečně proti strupovitosti. Plodí na dlouhém dřevě a pro kvalitní plody bude ráda za zálivku navíc.

Jabloně porostou v téměř jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší plodnost jim dopřejte hlubokou, živnou zem s dostatečnou vlhkostí po výsadbě a při tvorbě plodů. Stříhají se v zimě, pokud je to potřeba, kdy se odstraňují vertikální větve a zakracují postranní. Do plodnosti přichází později, zato následně plodí spolehlivě. Je cizosprašná, takže je nutná další odrůda, která opyluje její květy. Dobrými opylovači jsou: Elstar, Fuji, Gala, Golden Delicious, Golden Reinette, Granny Smith, Melrose, Opal, Pinova, Rajka, Rubinola, Spartan, Starking a Topaz. Pro větší plody můžete v létě mírně protrhávat. Velice mrazuvzdorná až do cca -34 °C.

Poslední revize 10-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus domestica 'BOHEMIA'
Malus domestica 'STARKING'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.